Esed’in temsilcisi Halep diye Felluce’yi gösterdi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Aralık 2016 | 15 Rebiülevvel 1438 Çarşamba 21:28

rejiminin BM Daimi Temsilcisi , BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen oturumunda Esed’i savunmak için gösterdiği fotoğraflardaki yalanlar dikkati çekti. Ordunun Haleplilere iyi davrandığını iddia eden ve buna delil olarak fotoğraf gösteren Caferi’nin gösterdiği fotoğraflar aylar önce ’ın kentinde çekilmişti.

BM Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen Acil Halep oturumunda rejime yöneltilen tüm insan hakkı ihlâli suçlamalarını reddeden BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, ordunun Halep’te sivillere iyi davrandığını ispatlamak için bir sivile yardım eden fotoğrafı gösterdi. Ancak gösterdiği fotoğraf, Halep’te değil, aylar önce Irak’ın Felluce kentinde çekilmişti.

100 bin sivilin altında olduğu Doğu Halep’te insani durumun alarm vermesiyle Birleşmiş Milletle Güvenlik Konseyi Salı akşamı acil toplandı. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Halep’ten kaçmaya çalışan sivillerin tarafından öldürüldüğüne yönelik haberler geldiğini söylerken ve İngiltere gibi ülkelerin temsilcileri Suriye rejimini insan hakkı ihlalleri nedeniyle suçladı.

İSPAT OLARAK GÖSTERDİĞİ FOTOĞRAF IRAK’TA ÇEKİLDİ

Aljazeera’nin haberine göre, Suriye BM Daimi Temsilcisi Beşşar Caferi, tüm bu suçlamaları reddederek bunun gerçekle ilgisinin olmadığını savundu. Bunu ispatlamak için beraberinde getirdiği birçok fotoğrafı toplantıdaki temsilcilere gösterdi.

İlgilinizi Çekebilir:  Trump'tan baskı: Bedelini iki katına çıkarın!

Fotoğraflardan birinde bir kadın sığınmacının yüksek kamyonetten inişine yardım etmek için üstünde askeri forma olan birinin eğildiği görülüyordu. Caferi, ”İşte Suriye ordusunun Halep’te yaptıkları bunlar. Suriyeli bir asker, vücudundan araçtan inmek isteyen kadına basamak yaptı. Doğu Halep’ten gelen kadının araçtan inmesi için kendisini köprü yapıyor. İşte Suriye ordusu bu” dedi.

Ancak Caferi’nin yukarıdaki ifadelerle gösterdiği fotoğraf ne Halep ne de Suriye ile ilgiliydi. Fotoğrafın Haziran ayında Irak’ın Felluce kentinde çekildiği ortaya çıktı.

GEÇEN HAFTAKİ GÖRÜNTÜLERİ DE ÇARPITMIŞTI

Caferi, önceki hafta da Halep’te yapılan katliamın fotoğraflarını Güvenlik Konseyi’nde “muhaliflerin saldırısı” olarak sunmuştu.

Halep’in doğusunda rejimin hava saldırısında ölen sivillerin cesetlerine ait fotoğrafı gösteren Caferi. fotoğrafın muhaliflerin saldırısında ölen sivillere ait olduğunu yalanını ortaya atmıştı.

Ancak gerçek fotoğrafları çeken muhabirlerin konuşmasıyla ortaya çıkmıştı. Fotoğrafı çeken Halep Medya Merkezi (AMC) muhabiri Arif al Arif, görüntülerin Esed güçlerinin saldırısında sonra çekildiğini açıklamıştı.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın