Esed rejiminin mazotu bitti!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Şubat 2017 | 17 Cemaziyelevvel 1438 Salı 09:00

Esed rejimi, mazot ve benzin rafinerilerini ’e kaptırdı. Mazot sahalarının büyük kısmı ’ta DAEŞ’in eline geçen Esed’in elindeki stoklar da tükendi. Şam’da yüzlerce araç mazot kuyruğuna girdi.

 
Esed rejimi, Rusya ve İran’ın desteğiyle ayakta kalmaya çalışırken ekonomik olarak bitme noktasına geldi. Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında ’ı DAEŞ’den temizlemek isteyen Türk Silahlı Kuvvetleri () ve Özgür Ordusu’nun (ÖSO) önünü kesmek için Humus ve çevresindeki askerlerini bölgeden alıp Halep’e sevk eden ve bölgede büyük bir yığınak yapan Esed yönetimi, mazot ve rafinerilerinin bulunduğu sahalarını DAEŞ’e kaptırdı.

 

RUSYA’DAN ACİL YARDIM İSTEDİ

 

Petrol kuyularına hakim olan DAEŞ, mazot ve gaz boru hatlarının pek çoğunu patlatarak imha etti. Suriye’nin petrol ve mazot kaynağının büyük bir bölümü Humus ve Deyr-ez Zor’da bulunuyordu. Ancak rejimin bu bölgeleri kaybetmesi Şam ve ’de büyük krize neden oldu. Geçtiğimiz yıl İdlib’de mazot olmadığı için ’den yardım isteyen muhaliflerle dalga geçen yanlıları, bu sene aynı duruma düştü. Esed rejiminin hakim olduğu bölgede mazot, gaz ve buğday stokları tükendi. , Rusya’dan acil buğday istedi.

İlgilinizi Çekebilir:  Esed rejimi Halep'in güneyinden Ebu Zuhur'a yaklaşıyor

 

EKMEĞİN FİYATI UÇTU

 

, Şam, Lazkiye ve Halep’te yüzlerce insan araçlarıyla mazot kuyruğu oluştururken, stokların bitmesi ise an meselesi. Halep’te ekmeğin fiyatı 200 Suriye lirası olurken ’da ise soğuk kış şartlarına rağmen halka 12 saatte bir elektrik veriliyor.

 

Kaynak: 

Bir Yorum Yazın