Esed rejiminin mazotu bitti!

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Şubat 2017 | 17 Cemaziyelevvel 1438 Salı

Esed rejimi, mazot ve benzin rafinerilerini DAEŞ’e kaptırdı. Mazot sahalarının büyük kısmı Humus’ta DAEŞ’in eline geçen Esed’in elindeki stoklar da tükendi. Şam’da yüzlerce araç mazot kuyruğuna girdi.

 
Esed rejimi, Rusya ve İran’ın desteğiyle ayakta kalmaya çalışırken ekonomik olarak bitme noktasına geldi. Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab’ı DAEŞ’den temizlemek isteyen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) önünü kesmek için Humus ve çevresindeki askerlerini bölgeden alıp Halep’e sevk eden ve bölgede büyük bir yığınak yapan Esed yönetimi, mazot ve petrol rafinerilerinin bulunduğu sahalarını DAEŞ’e kaptırdı.

 

RUSYA’DAN ACİL YARDIM İSTEDİ

 

Petrol kuyularına hakim olan DAEŞ, mazot ve gaz boru hatlarının pek çoğunu patlatarak imha etti. Suriye’nin petrol ve mazot kaynağının büyük bir bölümü Humus ve Deyr-ez Zor’da bulunuyordu. Ancak rejimin bu bölgeleri kaybetmesi Şam ve Lazkiye’de büyük krize neden oldu. Geçtiğimiz yıl İdlib’de mazot olmadığı için Türkiye’den yardım isteyen muhaliflerle dalga geçen rejim yanlıları, bu sene aynı duruma düştü. Esed rejiminin hakim olduğu bölgede mazot, gaz ve buğday stokları tükendi. Rejim, Rusya’dan acil buğday istedi.

İlgilinizi Çekebilir:  Beyaz Saray'dan Rusya'ya yeni yaptırımlar konusunda farklı sinyaller

 

EKMEĞİN FİYATI UÇTU

 

Hama, Şam, Lazkiye ve Halep’te yüzlerce insan araçlarıyla mazot kuyruğu oluştururken, stokların bitmesi ise an meselesi. Halep’te ekmeğin fiyatı 200 Suriye lirası olurken Hama’da ise soğuk kış şartlarına rağmen halka 12 saatte bir elektrik veriliyor.

 

Kaynak: yeni şafak

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?