Esed rejiminin mazotu bitti!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Şubat 2017 | 17 Cemaziyelevvel 1438 Salı 09:00

rejimi, mazot ve benzin rafinerilerini ’e kaptırdı. Mazot sahalarının büyük kısmı Humus’ta ’in eline geçen Esed’in elindeki stoklar da tükendi. Şam’da yüzlerce araç mazot kuyruğuna girdi.

 
, ve İran’ın desteğiyle ayakta kalmaya çalışırken ekonomik olarak bitme noktasına geldi. Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında ’ı DAEŞ’den temizlemek isteyen Türk Silahlı Kuvvetleri () ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) önünü kesmek için Humus ve çevresindeki askerlerini bölgeden alıp ’e sevk eden ve bölgede büyük bir yığınak yapan Esed yönetimi, mazot ve rafinerilerinin bulunduğu sahalarını DAEŞ’e kaptırdı.

 

RUSYA’DAN ACİL YARDIM İSTEDİ

 

Petrol kuyularına hakim olan DAEŞ, mazot ve gaz boru hatlarının pek çoğunu patlatarak imha etti. Suriye’nin petrol ve mazot kaynağının büyük bir bölümü Humus ve Deyr-ez Zor’da bulunuyordu. Ancak rejimin bu bölgeleri kaybetmesi Şam ve ’de büyük krize neden oldu. Geçtiğimiz yıl İdlib’de mazot olmadığı için ’den yardım isteyen muhaliflerle dalga geçen yanlıları, bu sene aynı duruma düştü. Esed rejiminin hakim olduğu bölgede mazot, gaz ve buğday stokları tükendi. , Rusya’dan acil buğday istedi.

İlgilinizi Çekebilir:  Afrin’de Asılsız İhbar Salgını!

 

EKMEĞİN FİYATI UÇTU

 

Hama, Şam, Lazkiye ve Halep’te yüzlerce insan araçlarıyla mazot kuyruğu oluştururken, stokların bitmesi ise an meselesi. Halep’te ekmeğin fiyatı 200 Suriye lirası olurken Hama’da ise soğuk kış şartlarına rağmen halka 12 saatte bir elektrik veriliyor.

 

Kaynak: yeni şafak

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın