Esed rejimi, Suriye’de ateşkes ihlallerini sürdürüyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Şubat 2017 | 6 Cemaziyelevvel 1438 Cuma 18:15

Suriye’de rejimi güçleri, ülkenin farklı bölgelerinde ateşkes ihlallerini sürdürüyor. Rejimin saldırılarında son iki günde, 11 sivil hayatını kaybetti.

 

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC), yaptığı yazılı açıklamada, güçlerinin başkent Şam’ın Doğu bölgesindeki Mahallesi başta olmak üzere, çeşitli bölgelerdeki saldırılarında, son iki günde 11 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

 

Rejim ve destekçilerinin son iki günde ateşkesi 20’den fazla noktada ihlal ettiği kaydedilen açıklamada, saldırılara maruz kalan bölgelerde  DAEŞ unsurlarının bulunmadığı vurgulandı.

 

Astana’dan bu yana 30 noktada ihlal

 

Rejimin ihlalleri, 23-24 Ocak’ta Astana’da ateşkesin güçlendirilmesi gündemiyle gerçekleştirilen toplantıdan sonra da devam etti.

 

Söz konusu tarihten bu yana şu noktalarda ateşkes ihlal edildi:

 

“Şam kırsalında Barada Vadisi, Arbin, , Duma, Harasta, Kabun, Hazrama, Merc, Madaya ve Neşbiyye bölgeleri. ’in batı kırsalında Mansura, Raşidin, Han el-Asel, Daret İzze, Etarib ve Kafr Naha bölgeleri ile güney kırsalında Samiriyye ve Adnaniyye bölgeleri ve kuzey kırsalında Anadan bölgesi. Humus’un kuzey kırsalında Hula, Rastan ve Deyr Ful bölgeleri. Dera ilinde Batı Meliha, Naime, Garez, Busra el-Harir ve Yedudiye bölgeleri. kırsalında ise Kinsibba, Sarraf ve Kabbana bölgeleri.”

İlgilinizi Çekebilir:  Esed Şam'ı vurdu: Çok sayıda ölü var

 

Suriye’de çatışan arasında ve ’nın garantörlüğünde sağlanan ateşkes 30 Aralık’ta yürürlüğe girmişti. Astana toplantısında Türkiye, ve İran, ateşkes ihlallerinin önlenmesi için üçlü izleme mekanizması kurulması konusunda anlaşmıştı.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın