Esed Rejimi Sivilleri Napalm Bombalarıyla Hedef Aldı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Şubat 2017 | 28 Cemaziyelevvel 1438 Cumartesi 05:00

Haresta ilçesinde sivil yerleşim yerlerini napalm bombalarıyla hedef aldı.

’de Beşşar Esed rejimi, konulu görüşmeleri sırasında savaş uçaklarıyla Haresta ilçesinde sivil yerleşim yerlerini napalm bombalarıyla hedef aldı.

Suriye’de Beşşar Esed rejimi, Suriye konulu sırasında muhalif bölgeleri bombalamayı sürdürüyor.

AA muhabirinin yerel koordinasyon üyesi Yusuf Harestavi’den aldığı bilgiye göre, Suriye ordusuna ait savaş uçakları Haresta ilçesinde sivil yerleşim yerlerini yakıcı napalm bombalarıyla hedef aldı.

Bombardımanda çok sayıda kişi yaralanırken, napalm bombalarının vurduğu binalarda yangın çıktı ve maddi hasar meydana geldi.

18 hava saldırısı

’ın doğusundaki Haresta ilçesi, 19 Şubat’ta rejimin füzelerle hedef aldığı muhaliflerin kontrolündeki semtinden kaçan yaklaşık 3 bin aileyi de ağırlıyor.

Yerel kaynaklar, ülkenin güneybatısındaki Dera kentinde muhalif bölgelere sabah saatlerinden bu yana 18 hava saldırısı yapıldığını belirtti. Bu saldırılardan 10’u Dera’da il merkezine yakın muhaliflere ait bölgelere düzenlenirken, 8’i ise kentin doğusundaki Busra eş-Şam ilçesine yapıldı.

İlgilinizi Çekebilir:  Başına minarenin alemi düşen Özgür'e 5 milyon lira tazminat ödenecek

Sivil savunma yetkilileri, kent merkezi ve Busr eş-Şam’a yönelik hava saldırılarında 4’er, Dera ile Busr eş-Şam arasındaki Ciza beldesinde 2 olmak üzere 10 kişinin hayatını kaybettiğini aktardı. Hava saldırılarında Dera’da 22, Busr eş-Şam’da 15, Ciza’da 2 kişi yaralandı.

3’lü mekanizma

Suriye’de çatışan arasında, Türkiye ve ’nın garantörlüğünde sağlanan ateşkes 30 Aralık’ta yürürlüğe girmişti.

’ın başkenti ’da 23-24 Ocak’ta yapılan Suriye konulu toplantıda, Türkiye, Rusya ve İran, ateşkes ihlallerinin önlenmesi için 3’lü izleme mekanizması kurulması konusunda anlaşmıştı.

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, dün, Rusya’nın Beşşar Esed rejiminden, Cenevre-4 görüşmeleri boyunca hava saldırılarını durdurmasını istediğini duyurmuştu.

AA

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın