Esed rejimi: Halep’in yüzde 98’i alındı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Aralık 2016 | 14 Rebiülevvel 1438 Salı 00:06

rejimi ve ’te muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelerin yüzde 98’inin el değiştirdiğini duyurdu. , operasyonda son adımın atıldığını ilan etti.

Yaklaşık bir aydır Rusya’nın desteklediği rejim güçleriyle muhaliflerin şiddetli çarpışmalarına sahne olan Halep’te Esed rejimi büyük bir alanı ele geçirdi. Muhaliflere yakın merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, rejim güçlerinin gece boyunca devam eden çatışmada Şeyh Said semtini de ele geçirdiğini bildiriyor.

Bu açıklamadan dakikalar sonra Şam rejimi de Şeyh Said semtini tamamen aldığını duyurdu. Şeyh Said’in el değiştirmesiyle ellerindeki bölgelerin yüzde 90’ını kaybetmiş oldu.

Rejim ve Rusya öğle saatlerinde yaptığı açıklamada ise, muhalif bölgelerin yüzde 98’inin tamamen alındığını ilan etti. bir general, operasyonda son adımın atıldığını söyledi.

Gözlemevine göre, rejim muhaliflerin elinde kalan küçük bölgeyi ağır bombardımana tutuyor. Reuters haber ajansı da, görgü tanıklarına dayandırdığı haberinde muhalif semtlerdeki yoğun bombardıman seslerinin rejimin eline geçen mahallelerden duyulduğunu aktarıyor.

Fetih Medya

 

 

İlgilinizi Çekebilir:  En kritik temas... Komandolar köylere indi

Rejim erkekleri ayırdı

Reuters haber ajansının Halep içinden geçtiği fotoğraflarda, çatışma bölgesinden kaçan erkeklerin polis merkezinde sıraya sokulduğu yer alıyor. Fotoğraflarda ayrıca ordudan bir generalin kalabalığa hitap ettiği görülüyor.

tarafından muhaliflere sivillerle birlikte şehri terk etmeleri için güvenli koridor açılması önerildi ancak bu teklif Rusya tarafından kabul edilmiş değil.

, kentte yüzlerce sivil erkeğin rejimin kontrolündeki bölgelere geçtikten sonra kaybolduğunu geçen hafta duyurmuştu. Ailelerin bir daha haber alamadığı erkeklerin gözaltına alındıktan sonra işkenceye tutulduğu bildiriliyor.

2012’den bu yana fiili olarak ikiye bölünmüş haldeki Halep’te Rusya’nın desteğini arkasına alan rejim güçleri yaz mevsiminden bu yana muhaliflerin kontrolündeki semtlere düzenliyor. Kentin doğusunu kontrol eden muhalifler, özellikle 15 Kasım’da başlatılan yeni saldırı dalgası karşısında yenilgiye uğradı ve küçük bir alana sıkıştı.

 

Fetih Medya – Haber Merkezi

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın