Esed rejimi 1 yılda 13 bin varil bombası attı!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Ocak 2017 | 11 Rebiülahir 1438 Pazartesi 21:53

rejimin geçen yıl 13 bine yakın varil bombası kullandığı ve bu saldırılarda aralarında kadın ve çocukların olduğu 635 sivilin öldüğü bildirildi.

Suriye İnsan Hakları Ağı, hazırladığı raporda, “ güçlerinin geçen sene 12 bin 958 varil bombasıyla düzenlediği saldırılarda, 166’sı çocuk, 86’sı kadın 635 sivil hayatını kaybetti.” ifadesi kullanıldı.

Raporda rejim güçlerinin varil bombalı saldırılarını en fazla sırasıyla Şam kırsalı, , Hama, İdlib, Dera ve Hums’ta düzenlediği ifade edilerek, “Geçen yıl en fazla varil bombası kullanılan ay kasımdı. Rejim güçleri kasım ayında bin 946, senenin son ayında ise 648 varil bombası kullandı.” denildi.

İlgilinizi Çekebilir:  Suudi Arabistan’da güvenlik güçlerine saldırı, ölü ve yaralılar var

Rejim güçlerinin varil bombalı saldırılarında ayrıca 28’i sağlık, 23’ü ibadethane, 12’si eğitim, 1’i kültür olmak üzere 97 sivil yaşam merkezini hedef aldığı ve alt yapıda hasar meydana geldiği vurgulandı.

Raporda, varil bombalı saldırıların Suriye halkı arasında gerginliğe neden olduğu belirtildi.

ve ’nın öncülüğünde 30 Aralık’ta Suriye’de çatışan arasında ateşkes mutabakatı imzalanmıştı. Sürecin başarılı olması durumunda rejim ve , ’ın başkenti ’da siyasi müzakerelere başlayacak.

Fetih Medya – Haber Merkezi 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın