Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Esed Rejim bölgesindeki halk tam bir kaos yaşıyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Ekim 2019 | 19 Safer 1441 Cuma 06:22

kuruluşu tarafından İstanbul’da gerçekleştirilen basın toplantısında Suriye ile ilgili bir anket paylaşıldı. Ankete göre Rejimi bölgelerinde yaşayanlar ve içerisinde.

Esed Rejimine ait bölgede gerçekleştirilen anketin sonuçları bölgedeki kaosu ortaya koyuyor.  Anket sonuçlarına göre erkeklerin %68’i ve kadınların %59’u kendilerini Rejime ait bölgesinde güvende hissetmiyor. Bunun başlıca sebepleri olarak Rejimin yapmış olduğu keyfi tutuklamalar ve zorunlu askerlik gösteriliyor.

Başkent Şam, Haleb, ve ’daki Rejime ait bölgelerde gerçekleştirilen ankette 165 kişiye soru yöneltildi. Ankete katılanların %62’si şahsen veya akrabalarından enaz birilerinin Rejim emniyet birimleri tarafından keyfi oalrak tutuklandığını ve dışı muamelelere maruz kaldıklarını söylüyor.

Uzlaşma vaadedilen vatandaşlardan %72’si tutuklanmış

Yayınlanan ankette Rejim bölgelerine geri dönen ve kendilerine tarafından “af” vaadedilen  “uzlaşma” yanlılarının %72’si tarafından tutuklandığı bilgisine yer veriliyor.

Ankete katılanlardan Esed Rejimi bölgesine geri dönenlerin %64’ünün dönüşlerinin ardından terkedilmiş mülklerine ait ve faturaların kendilerine ödettirilmeye çalışıldığını ileri sürüyor. Elektrik su ve diğer abonelikleri iptal edilenler ise maduriyetlerini dile getirerek abonelik için bu faturaları ödemek zorunda olduklarını söylüyor.

Rejim kontrolündeki bölgelerde anket yapmak bile zor. Çünkü halk genel olarak bu tür ankete katılmaları ya da rejim karşıtı olarak değerlendirilen yayınları bulundurmaları sebeiyle cezalara maruz kalıyor,  tutuklanıyor… Rejim bölgesinde bir çoğu Üniversite öğrencisi olmak üzere binlerce kişi hapishanelere atılmış durumda. Rejimin bu konuda sayı veya istatiksel bir bilgi paylaşmaması adam kaçırma ve faili mechul cinayetlerin arkasında olduğunu gösteriyor.

 

Kaynak: Fetih Medya

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.