Esed güçleri, Rusya’nın desteğiyle İdlib’te ilerliyor: Yeni hedef Han Seyhun

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Mayıs 2019 | 9 Ramazan 1440 Salı 16:11

Rusya’nın desteğiyle İdlib’in güney kesimlerindeki stratejik açıdan öneme sahip yerleşim yerlerine doğru ilerleyişlerini sürdüren Suriye rejimi güçleri, en önemli direniş noktalarından biri olan Han Şeyhun’u almaya başladı.

 

Suriye’de rejim güçleri İdlib’in güney kesimlerinde, Rusya’nın desteği ile stratejik açıdan öneme sahip yerleşim yerlerine doğru ilerleyişini sürüdürüyor.

Madik Kalesi ve Kafr Nabudah’da kontrolü sağlayan rejim birlikleri, en önemli direniş noktalarından biri olan Han Şeyhun’u hedef almaya başladı.

Han Şeyhun, Halep’den Şam’a inen M5 karayolunun tam üzerinde olduğu için büyük öneme sahip. Han Şeyhun’un alınması durumunda rejim, silahlı grupların İdlib içinde kuzey-güney hattındaki ikmal yolunu ortadan kesecek. Böylece muhaliflerin lojistik bağlantısı ciddi şekilde sekteye uğrayacak.

RUS UÇAKLARI HAVADAN DESTEK VERİYOR

Rejim güçlerinin Han Şeyhun’a ilerleyişine destek amacıyla Rusya’ya ait savaş uçaklarının, Kafr Nabudah-Han Şeyhun arasındaki yol üzerinde bulunan silahlı grupların mevzilerini vurduğu belirtiliyor.

Muhalif , aynı yerlere Suriye’ye ait helikopterlerden de varil bombası atıldığını öne sürdü.

İdlib merkez ilçesinin güneyindeki Maarat El Numan ile M5’i bağlayan karayolunu da Rus uçaklarının hedef aldığı ileri sürüldü.

Böylece rejimin, stratejik açıdan Han Şeyhun’u çift koldan kuşatmanın yanı sıra, bir sonraki aşamada Maarat El Numan’a da yönelmeyi planlamış olabileceği belirtildi.

Madik Kalesi’nin kuzeyinde kalan kesimlerin de rejimin kırsalına konuşlandırdığı tank, top ve füzelerle vurmaya devam ettiği, hafta sonunda bazı küçük köyleri ele geçiren silahlı grupların yeniden kontrolü rejim birliklerine bıraktığı ifade edildi.

Cisr es Şuğur bölgesindeki Bdama beldesi de top ve füzelerle vuruldu. Kuzeyde Halep yakınlarındaki Raşidin’de de yer yer çatışmalar yaşandığı bildirildi.

HAN SEYHUN, ’DE KİMYASAL
SALDIRIYLA GÜNDEME GELMİŞTİ

Han Şeyhun, Nisan 2017’de, rejim güçlerince kimyasal silahlarla düzenlenen saldırıyla gündeme gelmişti.

Han Şeyhun kasabasında düzenlenen saldırıda 87 kişi hayatını kaybetmişti.
Şam yönetimi, kimyasal düzenlediklerini reddetse de uluslararası kuruluşlar, raporlarla kanıt sunmuştu.

BM’ye bağlı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), 2017 Ekim ayındaki açıklamasında, yapılan soruşturmanın “yaygın kanıyı” desteklediğini, sarin gazının uçaktan bir ile hedef atıldığını duyurmuştu.

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.