Esed, Doğu Guta’da can almaya devam ediyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Nisan 2018 | 21 Recep 1439 Cumartesi 16:00

rejimi ve destekçileri, ’da muhaliflerin kontrolündeki son bölge olan Duma ilçesine iki gündür yoğun saldırılar düzenliyor. Devam eden bombardımanlarda şu ana kadar 47 sivil hayatını kaybetti.

Beşşar Esed rejimi ve destekçisi ’nın, altındaki Doğu Guta bölgesinde muhaliflerin kontrolündeki son nokta olan Duma ilçesine dün yeniden başlattığı yoğun saldırılarda hayatını kaybeden sivillerin sayısı 47’ye yükseldi.

Esed rejimi ve destekçisi Rusya, son iki gündür Duma ilçesindeki sivil yerleşim yerlerine havadan ve karadan yoğun gerçekleştiriyor.

Saldırılar devam edi̇yor

Olay yerine intikal eden , kurtarma çalışmalarını sürdürürken, devam eden saldırılar nedeniyle sivil kayıpların artmasından endişe ediliyor. Saldırılar sonucu yaralanan siviller ilçedeki sağlık merkezlerinde kısıtlı imkanlarla ediliyor.

Tahli̇yeler durdu, saldırılar yoğunlaştı

Rusya’nın garantörlüğünde yürütülen görüşmeler sonucu varılan anlaşmayla 22 Mart’ta Doğu Guta’dan zorunlu tahliyeler başlamıştı. Doğu Guta’nın Arbin, Zemelka ve Ayn Terma yerleşimlerinden tahliyeler olmuş, Duma konusunda ise anlaşma sağlanamamıştı.

Bölgede hakim muhalif gruplardan Ceyşül İslam ve Rusya arasındaki müzakereler sürerken, 2 Nisan’da Duma’dan da tahliyeler başlamış, 5 bin civarı sivil, Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki bölgelere gönderilmişti. Duma’ya saldırılar da büyük oranda durmuştu.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın