Esed Dera iline şiddetli saldırılar düzenliyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 26 Haziran 2018 | 12 Şevval 1439 Salı 11:43

‘de Beşşar Esed rejimi ve destekçileri, bir haftadır ülkenin güneybatısındaki Dera iline şiddetli saldırılar düzenliyor. Dünkü saldırılarda 18 sivil yaşamını yitirdi.

Dera’daki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Esed rejimi ve destekçileri ile Rus savaş uçaklarının Dera’nın doğu kırsalı ve il merkezindeki bazı sivil yerleşimlere yoğun hava ve kara saldırıları sürüyor.

Dera Sivil (Beyaz Baretliler) ekipleri, sosyal medya hesaplarında dünkü saldırılara ilişkin yaptıkları açıklamada, Esed rejimi ve Rusya’nın şiddetli saldırılarında biri sivil savunma çalışanı 18 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Açıklamada, ve destekçilerinin dün Dera’daki sivil yerleşimlere 2 binden fazla düzenlediği kaydedildi.

Rus savaş uçaklarının Dera’nın doğusundaki Busra Harir beldesine, Hirak ilçesi ile il merkezindeki bazı sivil yerleşimlere toplam 205 hava saldırısı gerçekleştirdiği bildirilen açıklamada, rejim güçlerine ait helikopterlerin ise 110 defa varil bombası kullandığı ifade edildi.

İlgilinizi Çekebilir:  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erol Kaya, "Türkiye'de erken yerel seçim zor. Mümkün değil, şu andaki şartlarda" dedi

Bu arada rejim medyası, Busra Harir beldesinin alındığını duyurdu. Çatışmalar sürüyor.

750 bin sivil panik yaşıyor

Dera, “Astana Süreci” garantörleri , İran ve Rusya’nın ’de oluşturduğu 4 gerginliği azaltma bölgesinden biriydi. Rusya ve ABD, 2 ay sonra Dera’yı bu kapsamdan çıkararak ayrı bir güvenli bölge ilan etmiş, ABD de bölgede desteklediği muhaliflere yardımlarını kesmişti.

ABD’nin tüm uyarılarına rağmen rejim ve destekçisi İran, ülkenin orta kesimindeki kazanımlarından sonra güneyi de ele geçirmek için 20 Haziran’da Dera’ya başlatmıştı ancak rejim ve destekçileri henüz bir ilerleme kaydedemedi.

Şiddetli saldırılar ve bölgenin rejim ve destekçilerinin kontrolüne geçeceği endişesiyle yaklaşık 750 bin sivilin yaşadığı Dera’dan göç dalgası başlamıştı.

Göç yolundaki sivillerin yiyecek ve barınma imkanlarından yoksun olması nedeniyle insani yaşanıyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın