Esed Dera iline şiddetli saldırılar düzenliyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 26 Haziran 2018 | 12 Şevval 1439 Salı 11:43

Suriye‘de rejimi ve destekçileri, bir haftadır ülkenin güneybatısındaki  iline şiddetli saldırılar düzenliyor. Dünkü saldırılarda 18 yaşamını yitirdi.

Dera’daki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, Esed rejimi ve destekçileri ile Rus savaş uçaklarının Dera’nın doğu kırsalı ve il merkezindeki bazı sivil yerleşimlere yoğun hava ve kara saldırıları sürüyor.

Dera Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekipleri, sosyal medya hesaplarında dünkü saldırılara ilişkin yaptıkları açıklamada, Esed rejimi ve ’nın şiddetli saldırılarında biri sivil savunma çalışanı 18 sivilin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Açıklamada, ve destekçilerinin dün Dera’daki sivil yerleşimlere 2 binden fazla saldırı düzenlediği kaydedildi.

Rus savaş uçaklarının Dera’nın doğusundaki Busra Harir beldesine, Hirak ilçesi ile il merkezindeki bazı sivil yerleşimlere toplam 205 hava saldırısı gerçekleştirdiği bildirilen açıklamada, rejim güçlerine ait helikopterlerin ise 110 defa varil bombası kullandığı ifade edildi.

Bu arada rejim medyası, Busra Harir beldesinin alındığını duyurdu. Çatışmalar sürüyor.

750 bin sivil panik yaşıyor

Dera, “Astana Süreci” garantörleri , İran ve Rusya’nın 2017’de oluşturduğu 4 gerginliği azaltma bölgesinden biriydi. Rusya ve , 2 ay sonra Dera’yı bu kapsamdan çıkararak ayrı bir güvenli bölge ilan etmiş, de bölgede desteklediği muhaliflere yardımlarını kesmişti.

ABD’nin tüm uyarılarına rağmen rejim ve destekçisi İran, ülkenin orta kesimindeki kazanımlarından sonra güneyi de ele geçirmek için 20 Haziran’da Dera’ya başlatmıştı ancak rejim ve destekçileri henüz bir ilerleme kaydedemedi.

Şiddetli saldırılar ve bölgenin rejim ve destekçilerinin kontrolüne geçeceği endişesiyle yaklaşık 750 bin sivilin yaşadığı Dera’dan göç dalgası başlamıştı.

Göç yolundaki sivillerin yiyecek ve barınma imkanlarından yoksun olması nedeniyle insani kriz yaşanıyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın