Eş Şebab’dan ABD ve Koalisyon birliklerine saldırı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 14 Eylül 2018 | 4 Muharrem 1440 Cuma 01:45

Somali’de gösteren El Şebab örgütü, 11’in Eylül’ün sene-i devriyesinde  Kuvvetleri ve  Afrika Komutanlığı (AFRICOM) merkezlerine eş zamanlı saldırılar düzenledi.

, Somali’nin başkenti ’nun yaklaşık 37 km batısında bulunan merkezi bir köy olan Mubarek’te meydana geldi. ABD ve koalisyon güçlerini hedef alan saldırıların ardından bölgede İHA’lar uçuruldu. Saldırı gerçekleştiren grubu takip eden insansız hava birimleri iki El Şebab üyesini havadan vurdu.

Longwar Journal sitesinin haberine göre saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı. Ancak yerel kaynaklar bölgede Ambulansların sürekli dolu olarak üsten çıktığını veriyor. Çatışmada çıkan ise ancak saatler sonra söndürülebildi.

ABD, El Şebab saldırılarına sıkça hedef olduğu Mogadişu civarında düzenli olarak El Şebab noktalarına saldırılar düzenliyor. Longwar Journal’in araştırmasına göre El Şebab’ın Ekim 2017 ile Nisan 2018 arasındaki saldırılarının  %30’u Mogadişu ve civarında gerçekleşti . Örneğin, bu olayın hemen öncesinde Mogadişu’da yerel merkezine bomba yüklü araç ile düzenlenen saldırı gibi.  Fetih Medya

El Şebab Hareketi, Afrika Birliği ve Somali hükümetinin ABD tarafından desteklenen askeri operasyonlarına rağmen, güney ve orta Somali’deki kırsal bölgeleri ve kasabalarını kontrol etmeye devam ediyor.

ABD DAEŞ ve Şebab bahanesi ile bu bölgelerde bir çokm sivili acımasızca katletmeye devam ediyor.

Kaynak:

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın