Erdoğan’ın seçim zaferini Muhaysini, Tartusi, Filistini ve Makdisi nasıl karşıladı?

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 25 Haziran 2018 | 11 Şevval 1439 Pazartesi 17:50

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve seçimleri tamamlandı. AK Parti 292, 147, HDP 66, İYİ Parti 46 ve MHP 49 ile Meclis’e girdi.

24 Haziran kesin olmayan genel sonuçlarına göre; AK Parti 292, CHP 147, HDP 66, İYİ Parti 46 ve MHP 49 milletvekili ile Meclis’e girdi. Cumhur İttifakı 340, Millet İttifakı da 193 milletvekili çıkardı. Peki bu sayılar ne anlama geliyor? Millet İttifakı içerisinde yer alan ise ittifakın barajını aşmasına rağmen hiç milletvekili çıkaramadı.

5 Partili Meclis

Resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti, CHP, MHP, HDP ve İYİ Parti ’de grup kurabilecek sandalye sayılarını da aşmış oldu. 5 partinin grup kurabildiği Meclis yapısı en son 1999 genel seçimlerinde gerçekleşmişti. AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 seçimlerinden sonra AK Parti ile Meclis’e girebilen partiler CHP, MHP ve HDP olmuştu.Fetih Medya

Muhaysini, Tartusi ve Filistini tebrik etti

Seçim Sonuçlarına ilişkin kendi telegram hesaplarından yayın yapan direnişinde etkin rol oynayan isimler açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın seçimleri kazanması üzerine Telegram kanalından “Allah’a hamdolsun ” diyerek memnuniyetini dile getirdi.

Ebu Basir et Tartusi de kendi Telegram hesabından yaptığı açıklamada Erdoğan’ın seçimleri kazanması üzerine “De ki: Hak geldi, batıl yok oldu. Şüphesiz batıl, yok olmaya mahkumdur.” ayetini paylaşarak memnuniyetini belirtti.

Ebu Katade el Filistini Telegram aracılığı ile Erdoğan’ın seçimleri kazanması üzerine “Erdoğan’ın ve partisinin başarısı üzerine Müslümanların sevinci ” adlı bir yazı paylaştı.Fetih MedyaFetih Medya

’den  eleştiri

Önceki yazılarında da “demokrasi sistemine çanak tutmak” ile eleştirdiği ve “gevşekler” olarak nitelediği bazı isimlere tenkitlerde bulunan Ürdünlü İlim adamı Ebu Muhammed El Makdisi, Tartusi’nin “Erdoğan’ı desteklemek vacip fetvası”na kendi hesabından sert yanıt verdi. Tartusi’nin tevhidi bile bile bunu yaptığına değinen Ebu Muhammed El Makdisi, Tartusi’nin açıklamasının ahmaklığının göstergesi olduğunu söyledi.

Fetih MedyaEbu Basir Et Tartusi’nin Twitter hesabından yayınlanan şu şekildeydi:

Sayın Erdoğana ve Partisine oy verip desteklemek hem şer’an hem aklen hem de ahlaken vaciptir. “Allah emrinde galiptir. Fakat insanların çoğu bunu bilmezler”

Ebu Muhammed El Makdisi’nin Türkçe Telegram hesabında yayınlanan cevabı şöyle oldu:

Erdoğan’ın avukatlığını yapmadığı gibi, ya cahil Irca’ya sahip ya da yanlış yönlendirilmiş. Ancak bu kendi başına #Tevhidi reddetmez. Bu tam ahmak

 

Kaynak: Medya

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın