Erdoğan: Suriye’de ateşkes ölü doğdu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 24 Eylül 2016 | 23 Zilhicce 1437 Cumartesi 10:50

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip , () Genel Kurulu toplantıları için geldiği ’ta MSNBC kanalında Ayman Mohyeldin’e özel bir mülakat verdi.

Mohyeldin’in “’de ateşkes bitti mi?” sorusuna “Ne yazık ki öyle. ’de ateşkes ölü doğdu.” yanıtını veren , önce bir hafta olarak açıklanan ve ardından 48 saat daha uzatıldığı belirtilen ateşkesin başarısız olduğunu ancak ile arasındaki görüşmelerden bir ateşkes ihtimali çıkması ümidini koruduğunu ifade etti.

‘YARDIM KONVOYUNA SALDIRIDAN SORUMLUDUR’

Ateşkesin neden ve kim tarafından engellendiğine ilişkin ABD ile Rusya arasında “karşılıklı suçlamaların” olduğunun hatırlatılması üzerine Erdoğan, “(’teki) Yardım konvoyuna saldırıdan bizzat Esed sorumludur. Bu saldırıyla Esed rejiminin karakterini bir kez daha görmüş olduk.” dedi.

İlgilinizi Çekebilir:  Rusya: Esed rejimine yeni savunma sistemleri vereceğiz

Söz konusu bölgenin aslında “uçuşa yasak bölge olması gerektiğini” birçok kez dile getirdiklerini anlatan Erdoğan, ilgili ülke liderlerinin bu fikirle yeterince ilgilenmediğini belirtti.

ABD ile Rusya arasında Esed’in de içinde olduğu bir siyasi geçiş projesi olup olmadığına ilişkin soru üzerine Erdoğan, “600 bin kişinin ölümüne sebep olan bir kişiyi hala Suriye’nin başında tutmak, o kişilere kişiye saygısızlıktır. Biz hayatını kaybeden bu insanlara acaba kendimizi nasıl affettireceğiz? Bu insanların hepsi Esed iktidardayken öldü.” diye konuştu.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın