“Erdoğan, Esad’ı devirmekten vazgeçti”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Şubat 2017 | 21 Cemaziyelevvel 1438 Cumartesi 12:00

İngiltere’nin önde gelen dergilerinden Economist, Cumhurbaşkanı Tayyip ’ın Devlet Başkanı Beşar ’ı devirmekten vazgeçtiğini yazdı.

İngiltere’nin önde gelen dergilerinden Economist, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirmekten vazgeçtiğini yazdı.

‘İkisinden biri hayal kırıklığına uğrayacak’

’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un suikast sonucu hayatını kaybetmesinin bile iki ülke arasındaki ilişkileri zedeleyemediği görüşüne yer verilen yazıda şöyle dendi: “Erdoğan, ile ilişkisini Batılı müttefiklerinin taviz vermesini sağlayacak bir yol olarak görürken, NATO içinde en zayıf halka olarak gördüğü ’nin bağını zayıflatmak istiyor. İkisinden biri hayal kırıklığına uğrayacak gibi.”

‘Rusya’nın yaptırımları Türkiye’ye 10 milyar dolara mal oldu’

Erdoğan ve Putin’in dost olmaya karar verdiğini, çünkü düşmanlığın çok sancılı bir süreç olduğunu belirten Economist, uçağının düşürülmesinin ardından Rusya’nın, Türkiye’nin Ortadoğu’yla bağlantısını kestiğini ve yaptırımların 10 milyar dolara mal olduğunu ifade etti: “En önemlisi, Erdoğan eli kanlı Devlet Başkanı Beşar Esad’ı koltuğundan etme hayalinden vazgeçerek, Suriye’deki politikasını terse çevirdi. Karşılığında Rusya, Türk ordusuna Suriye içinde tampon bölge oluşturma izni verdi. Türkiye ’i sınırındaki son kalelerinden uzaklaştırma ve Halk Koruma Birlikleri () olarak bilinen Amerikan destekli Kürt teröristlerin ilerleyişini durdurma şansı elde etti.”

İlgilinizi Çekebilir:  Atiyyetullah El Libi: El Kaide ismi ile öne çıkmanın tehlikelerine dair

’dan sonra Rusya’ya sıcak bakanların önü açıldı’

Yazıda, Rusya’nın Türk gıdalarına 2015’te getirdiği yaptırımların çoğunun devam ettiği bilgisine ve 15 Temmuz girişiminin ardından Rusya’ya ılımlı bakanların ön plana çıktığı görüşüne yer verildi: “Temmuz darbesini takip eden kapsamlı tasfiyeler görünürde Gülen hareketinin destekçilerine yönelikti. Ama binlerce Batı yanlısı yetkili de işinden oldu. Rusya’ya daha sıcak yaklaşanların önü açıldı.”

Kaynak : BBC

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın