Erdoğan, Almanya ziyaretini uzlaşmacı bir tonla sonlandırmaya çalıştı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Eylül 2018 | 20 Muharrem 1440 Pazar 14:45

Recep Tayyip , Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in onuruna verdiği yemekte Almanya’yı teröre destek vermekle suçlayan konuşmasının Alman basını tarafından ‘skandal’ olarak nitelendirilmesinin ardından, üç günlük resmi Almanya ziyaretine uzlaşmacı bir tonla son vermeye çalıştı.

Erdoğan, Türkiye’ye dönmeden önce, Almanya’daki temasları kapsamında son olarak Köln’de inşa edilen ve ’nın en büyük camilerinden biri olan Merkez Cami’nin resmi açılış törenine katıldı.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Erdoğan’ın camiye ziyareti nedeniyle yaklaşık 3 bin polisle kentte geniş önlemleri alırken, binlerce destekçi de caminin dışında toplandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan buradaki konuşmasında iki günlük ardından ziyaretini olumlu bitirmek isteyerek, Almanya ziyaretini ‘başarılı’ olarak tanımladı ve Merkel ile Cumhurbaşkanı Steinmeier’e teşekkür etti.

Steinmeier ve Merkel ile yaptığı görüşmelerin ‘verimli’ olduğunu söyleyen Erdoğan, “Gerek Sayın Steinmeier, gerekse Sayın Merkel ile görüşmelerimizde iki ülkeyi yakından ilgilendiren meseleleri samimiyetle ele aldık. Almanya ile bundan sonra ortak menfaatlerimize odaklanmamız gerekiyor” dedi.

Erdoğan’dan teröre destek ve ırkçılık suçlaması

Fakat Erdoğan’ın uzlaşmacı tavrı uzun sürmedi ve bir gece önce Steinmeier’in yemek davetinde yaptığı suçlamaları tekrarlayıp, PKK ve Gülen Hareketi’ne atıfta bulunarak, Almanya’yı teröristleri desteklemekle suçladı.

Erdoğan, Almanya’yı teröre destekle suçlamakla kalmadı, aynı zamanda ‘ırkçılık’ ile de suçlamaya da devam ederek, “Almanya’da doğup büyümüş Mesut Özil’i fotoğraf çektirdik diye dışladılar. Alman milli takımına kadar yükselmiş olan bu iki gencimizin dışlanmasını, ben onun Cumhurbaşkanı olarak hazmedemedim” diyerek Avrupa’da yükselen ırkçılığa işaret etti.

Köln polisi üzerinden uyardı

Köln polisi, Erdoğan’ın konuşma yaptığı cami önünde toplanan destekçilerine yönelik Twitter üzerinden çağrıda bulunarak, “Cami çevresindeki insanlara çağrı: Kapatılan bölümün ön kısmında bulunan insanlar için çok az alan bulunmakta. Sizin kendi güvenceniz için itişip kakışmayın, mesafe bırakın” ifadelerini kullandı.

Caminin etrafında toplanarak, ellerinde pankart ve attıkları sloganlarla Erdoğan’a destek veren kalabalığın yanı sıra, Ren Nehri’ne yakın bir bölgede toplanan protestocular ise “Erdoğan Hoş gelmedin” pankartları taşıyarak, özellikle insan hakları ihlallerine yönelik tepkilerini dile getirdi.

Erdoğan Steinmeier’e tepki gösterdi

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in, Erdoğan’ın onuruna yemek verdiği gece, Türkiye’de tutuklanan Alman gazeteciler ve Alman vatandaşlarının durumunu gündeme getirmesinin ardından Erdoğan yaptığı konuşmada, “Bu gece bunlardan söz etmeye gerek yoktu. Yemek masasını görünce, bunun dostça bir masa olduğunu ve bunlardan konuşulmayacağını düşünmüştüm” dedi.

Erdoğan tepkili konuşmasında, Alman cumhurbaşkanının yüzlerce siyasi tutukludan söz ederken ‘yanlış bilgi aldığına’ dikkat çekerek, () tarafından terörist olarak sınıflandırılan PKK’nın binlerce unsurunun, Gülen Hareketi’nin ise yüzlerce üyesinin Almanya’da özgürce dolaşabildiğini dile getirdi.

Steinmeier, yaklaşık 120 siyasi davetlinin katıldığı resmi yemeğinin başında yaptığı konuşmada, Türkiye’deki Alman vatandaşlarının siyasi nedenlerle tutuklanmasının yanı sıra ayrıca gazeteci, sendikacı, avukat, aydın ve politikacıların da tutukluluk halinden endişe duyduğunu dile getirmişti.

Almanya’da, çoğu çifte vatandaşlığa sahip 3.5 milyon Türk yaşıyor.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın