Erbil’den kendilerini tehdit eden İran’a tepki

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 8 Kasım 2016 | 8 Safer 1438 Salı 15:33
IKBY Dış İlişkiler Sorumlusu Felah Mustafa, “Hiç kimsenin Bölgesi veya başka ülkenin güvenliğini tehdit etmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Rudaw’ın haberine göre, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in yüksek askeri danışmanı Tümgeneral Yahya Rahim Safevi, ’da yaptığı bir açıklamada şu sözleri sarf etti:

Kürdistan Bölgesi’nden ’nin partisiyle – - iyi ilişkilerimiz var. Ancak Barzani’nin öyle değil. Kürdistan Bölgesi’nin Irak merkezden ayrılmasından üzüntü duyuyoruz. Çünkü Siyonistlerle – İsrail – bir takım işbirliği yapıyor.

Barzani’nin partisi – KDP-Irak’ın kuzeyinde Konsolosluğu’nun (İran) karşıtı güçlere vermesine izin veriyor. Onları uyarıyoruz. Bilmelidirler ki İran’a borçlular.”

Rûdaw’a konuşan Felah Mustafa, Kürdistan Bölgesi’nin uluslararası esaslara bağlı kaldığını belirterek, “Kürdistan’da 36 ülkenin temsilciliği bulunması, yabancı ülkelerle olan diplomatik ilişkilerimizin güçlü olmasından kaynaklanıyor. Bu konu ayrıca ülkelerin güvenilirliğiyle ikili ilişkilere bağlıdır” dedi.

Kürdistan Bölgesi’nde bulunan dış temsilciliklerin uluslararası normlar çerçevesinde kurulduğuna dikkat çeken Felah Mustafa,“Temsilcilikler Federal Hükümeti ve bakanlar kurulu kararıyla ofislerini açtı. Bunlar siyasi, ekonomi, kültürel ilişkilerin güçlenmesini sağlıyor. Kürdistan veya komşularımızın güvenliğini tehdit etmek için değildir” diye konuştu.

İlgilinizi Çekebilir:  Suudiler düğün evini vurdu! Çok sayıda ölü var

Yahya Rahim Safevi’nin “Suudi Arabistan’ın Erbil Kosolosluğu’na” ilişkin sözlere ilişkin ise Felah Mustafa şunları kaydetti:

“Kürdistan Bölgesi’yle ilgili iddiaları reddediyoruz. Suudi Arabistan’ın da bu iddialara cevap vermesini bekliyoruz. Kendilerini düşüncelerini beyan etmeden önce, ortak çıkarlara ve komşuluk ilişkilerine bağlı kalmaya davet ediyoruz.”

“Hiç kimsenin Kürdistan Bölgesi veya başka ülkenin güvenliğini tehdit etmesine izin vermeyeceğiz” diyen Mustafa,“Komşularımızla en iyi ilişkiyi kurmayı arzu ediyoruz” ifadesini kullandı.

Felah Mustafa son olarak, Kürdistan Bölgesi’nin uluslararası topluluğun bir parçası olduğunu hatırlatarak, kendilerinin Irak ve bölgenin güvenliğinin sağlanması konusunda önemli rol üstlendiklerini dile getirdi.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın