Endonezya’da saldırı: En az 30 ölü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 4 Aralık 2018 | 26 Rebiülevvel 1440 Salı 11:50

'nın doğusundaki Papua ilinde düzenlenen saldırıda en az 31 işçi yaşamını yitirdi.

Endonezya'nın Papua ilinde geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen ayrılıkçı nitelikli saldırıda en az 31 işçi hayatını kaybetti. hayatını kaybeden işçilerin cesetlerini bölgeden almaya çalışıyor.

Papua ili sözcüsü Suryadi Diaz 24 işçinin bölgesinde, 7 işçinin de kaçarak sığındıkları bir evde öldürüldüğünü belirtti. Söz konusu saldırının son zamanlarda gerçekleştirilen en ağır olduğu ifade ediliyor. Bölgede bir köprü inşaatiını alan saldırı, dağlık bir yerleşim olan Nduga ilçesinde meydana geldi.

İlçenin konumu:

Gine'nin batı bölgesinde eski bir kolonisi olan Papua, 1969 yılında kimileri tarafından düzmece olarak görülen bir oylama sonucunda Endonezya'ya katılmıştı. Bölgede halen silahlı saldırılarını sürdüren bağımsızlık yanlısı küçük çaplı bir ayrılıkçı bulunuyor.

Endonezya'dan etnik ve kültürel olarak ayrı bir görünüm arz eden maden zengini bölgede Endonezya uzun süredir ayrılıkçı hareketi ortadan kaldırabilmek için faaliyetlerin yanı sıra demografik ve ekonomik faaliyetler de yürütüyor. Endonezya zaman zaman ve asimilasyon politikası gütmekle de suçlanıyor.

Kaynak: Mepa News

Link

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın