Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Endonezya’da hava kirliliği kritik seviyede

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 9 Eylül 2019 | 10 Muharrem 1441 Pazartesi 09:47

Endonezya’nın başkenti ’nın hava kirliliği ”sağlıksız” seviyesine ulaştı. , hava kirliliğinin en fazla olduğu kentler arasında 4’üncü sırada yer aldı.

Havadaki zararlı parçacık miktarını ölçen PM 2,5 oranın 150’yi aştığı Cakarta’da hava kirliliği, sağlığını olumsuz etkileyebilecek seviyeye çıktı.

Hava kalitesi izleme ağı AirVisual’ın verilerine göre, genelindeki 89 şehir arasında havası en kirli 5 kent, Pekin, Lahor, Delhi, Cakarta ve Hangcou şeklinde sıralandı.

Cakarta’nın kirli havasından korunmak için maskeyle dolaşılması uyarısı yapan uzmanlar, solunum rahatsızlığı olan kişilerin kapalı mekanlarda durması tavsiyesinde bulunuyor.

Bu arada, Cakarta’nın hava kirliliğine karşı mevcut uygulamaların yetersiz olduğunu belirten çevreci , gerekli önlemleri almamakla suçluyor.

Aşırı sebep gösteriliyor

Dünya Örgütünün (DSÖ) “zararlı eşik” olarak kabul ettiği partikül hava endeksi PM 2,5’in zaman zaman 3-4 katına yükselerek “dünyanın en kirli şehirleri” listesinde üst sıralara çıkan Cakarta’da hava kirliliğine neden olarak ise aşırı trafik gösteriliyor.

DSÖ, yıl boyunca hava kirliliği ortalaması uluslararası standartların üstünde çıkan Cakarta’da, bu duruma uzun süreli maruz kalmanın ciddi sağlık riski oluşturabileceği uyarısında bulunuyor.

Kaynak:

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.