El-Hudari uluslararası camiadan Gazze’deki insani krize çözüm bulmasını istedi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 22 Haziran 2018 | 8 Şevval 1439 Cuma 19:12

Kuşatmaya Karşı Halk Direniş Komitesi Başkanı ve Cemal El-Hudari, uluslararası camiadan nedeniyle Gazze’de yaşanan insani krize acilen çözüm bulunması için harekete geçmesini istedi.

“Gazze’deki insani durum gittikçe kötüleşiyor. alanında yaşanan kriz, oranı, işsizlik, ve su kesintileri bu durumu daha da kötüleştiriyor” diyen El-Hudari, uluslararası camianın Gazze’de görülmemiş düzeye ulaşan ve felaket boyutunu bulan insani duruma acilen etmesi gerektiğini söyledi.

Gazze halkının %80’inin (bir buçuk milyona tekabül ediyor) fakirlik sınırının altında yaşadığını ve halkın eğitim, tedavi ve çalışma hakkını kullanma konusunda ciddi sıkıntılar yaşadığını hatırlatan El-Hudari, gençler arasında işsizliğin %60’lara ulaştığını bu oranın ise yarım milyon gencin işsiz olduğunu gösterdiğini ifade etti.

El-Hudari sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu zor ve tehlikeli durumun üstesinden gelebilmek için öncelikle kuşatmanın tamamıyla kaldırılması gerekiyor. Bu da bütün kapıların mal ve insanların geçişi için açılması, ve ithalata izin verilmesi, sanayi ve inşaattaki kısıtlamaların kaldırılmasıyla mümkündür. Gazze ile Batı Yaka arasında geçişlerin açılması, Gazze’deki uluslararası havalimanının inşaatına başlanması, Gazze’yi dünyaya bağlayacak bir su kanalının ve bir limanın inşa edilmesi adımlarının atılması gerekir.”

El-Hudari açıklamasında ayrıca, Filistin halkının başkenti olacak devletini kurması için bu halkın güvenlik sigortası olan birliğin sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Kaynak: FİEM

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın