El-Hayye: İşgal rejimi bağlı kaldığı sürece anlaşmaya bağlı kalacağız

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 11 Ocak 2019 | 5 Cemaziyelevvel 1440 Cuma 14:28

Mısır heyetiyle yapılan görüşmeden sonra gazetecilere konuşan.El-Hayye: İşgal rejimi bağlı kaldığı sürece anlaşmaya bağlı kalacağız.

İslami Direniş Hareketi () Siyasi Birimi üyesi ve hareketin Gazze’deki Yardımcısı Halil El-Hayye, rejimi bağlı kaldığı sürece Filistinli grupların ve Yüksek Ulusal Heyetin ablukayı kırma anlaşmasına bağlı kalacağını söyledi.

El-Hayye, Mısır heyetiyle dün (10 Ocak Perşembe) gerçekleştirilen görüşmenin ardından Enformasyon Merkezi muhabirine ve bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, “Mısır heyetiyle işgal rejiminin son ihlallerini konuştuk ve anlaşmanın tümüyle uygulanması gerektiğini belirttik” dedi.

Hamas , Mısır heyetinin işgal rejiminin anlaşmayı uygulaması için üzerine düşeni yapacağını söylediğini aktardı.

Rafah Kapısı’nın çalışması konusuna da değinen El-Hayye, heyetin kapının çalışmasında herhangi bir değişiklik olmayacağını ve her iki yönde de geçişlere açık kalacağını bildirdiğini söyledi.

El-Hayye, “Sorunumuz şuradaki veya buradaki kapı değil. Bilakis, hiç kimsenin dışlanmadığı bir ortaklıkla Filistin’deki mevcut durumdan çıkmak istiyoruz” dedi.

, Filistin’deki krizden kurtulmak için Filistin içinin yeniden düzenlenmesi ve başta 2011 yılında ’de imzalanan anlaşma olmak üzere daha önceki anlaşmalara uyulması gerektiğini ifade etti.

’nin ziyaretine de değinen El-Hayye, ziyaretin gerçekleşeceğini fakat teknik nedenlerle bir süre ertelendiğini açıkladı.

Kaynak:fiem

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın