El Bab’da istenmeyen adam: Nasr el-Hariri

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Temmuz 2018 | 6 Zilkade 1439 Perşembe 10:55

Karanlık ilişkileriyle gündeme gelen Suriye Müzakere Heyeti Başkanı Nasr el-Hariri  El Bab halkı tarafından istenmeyen isim olarak ilan edildi. Muhalif grupların da destek verdiği gösterilerde Nasr el Hariri hainlik ve Şebbiha yanlısı olmak ile suçlandı.

Gösterilerin patlak verme sebebi ise Hariri ve kabinesinin ve İran ile anlaşmak için girişimde bulunmaları, Esed Rejimine taviz veren açıklamalar yapmaları. Sosyal hesaplarında aktivistlerin paylaştığı görüntülerde, el-Bab kasabası halkı ve bazı muhalif grupların Nasr el-Hariri aleyhinde gösteri yaptıkları onları istemediklerini belirten dövizler ve sloganlar attıkları görülüyor. “El Bab’dan Defol ey Hain”,  “Şebbiha Hariri” sloganları eşliğinde yürüyen göstericiler Rusya ile girişilecek ve uzlaşmayı reddeden açıklamalarda bulunuyor. Göstericiler güney bölgelerinde yaşanan tecrübenin sürdürülmemesini, “sulh” yoluyla topraklarının Rusya  ve Rejime peşkeç çekilmesini kınıyor.

İlgilinizi Çekebilir:  İran Dışişleri: "ABD'siz devam edeceğiz"

Suriye’nin güneyindeki bazı bölgelerin Hariri’nin adamı ve eski yardımcısı Halid el-Mehamid tarafından Rusya’ya peşkeş çekmesi tepki almıştı. Halid el-Mehamid Rusya ile anlaşma yaparak Busra eş-Şam ve diğer bölgelerin ağır ve bazı zırhlı araçlarla birlikte işgalci Rusya’ya teslim edilmesinde aracılık rolü üstlenmişti.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında  Suriye Müzakere Heyeti Başkanı olarak göreve gelen El-Hariri, Rejim ile arasında ortak bir kararname oluşturmaya çalışarak, devrim aleyhine çalışmak ve toprakları işgalcilere peşkeş çekerek teslimini sağlamak gibi eylemleri varsayılarak özgür bölgelerde istenmeyen isim ilan ediliyor.

Kaynak: Fetih Medya

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın