Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Ebu Muhammed el-Cevlani ile röportaj

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Mayıs 2019 | 13 Ramazan 1440 Cumartesi 02:23

Hey’et Tahriru’ş-Şam resmi telegram hesabı Ebu Muhammed el-Cevlani’nin devrim medyacıları ile röportajından pasajlar yayınladı.

çözümle ilgili Cevlani şunları söyledi: “Riyad ve Astana toplantıları günlerinden itibaren devrimin çözüme girmesiyle ilgili güçlü bir tutumumuz oldu. Ancak devrim içinden birçok kişi bu ittifaklara güveniyordu. Örneğin tren yolunun doğusunu aldı ve diğer yerleri bıraktı. Bu süreçte biz orada karşılaşma kararı aldık; öyle ki bizden 700 kardeş şehid oldu.”

Devamla: “Birçok kimse şu anda bu ittifakların zaman kazanmak ya da belirli bir şey üzere uzlaşmak üzere görüntüden ibaret olduğunu ve belirli bir süre çerçevesinde olduğunu anlamaya başladı.”

Cevlani, Mücrim rejimin Hama’da askeri operasyona Ğab Ovası bölgesini ele geçirme hedefiyle insanları bölgeden ettirmek için şiddetli bir bombardımanla başladığına, adeta barış toplantı yeriymişçesine Hımeymim hava üssünü korumayı amaçladığını iddia ettiğine, oysaki Hmeymim’in insanları bombalayan askeri bir üs olduğuna ve vurulmasının doğal olduğuna değindi.

Yine Hey’et’in kimseyi savaşa girmekten engellemediğini, Fırat Kalkanı bölgesindeki grupların rejime yönelik başlatabileceklerini ve burayı hafifleteceklerini açıkladı.

Birkaç gün önce Cevlani özgür kuzeydeki askeri ve saha durumlarını ele almak için yaklaşık 50 devrim medyacısı ile bir araya geldi.

Ramazan veya kutsal gün dinlemeyen ve Müslüman halkı katletmeye devam ediyor.Bu uçaklar ise Hmeymim hava üssünden kalkıyor.

Hatırlatmak gerekirse,Muhalifler geçtiğimiz yıllarda Rejim ve Rusya’nın uçaklarına büyük zarar verdi. Hama kırsalında 26 aralık’ta rejim uçağı düşürdü. 31 aralık’ta ise Rusya’ya ait helikopter düşürdü.3 ocak’ta Hmeymim hava üssüne roket saldırısı sonrası 7 uçağı kullanılmaz hale getirilmişti.

Yaklaşık bir ay önce ise, Müminleri Teşvik Et operasyon odası  grad füzesinden çevirerek yaptıkları uzun menzilli füzelerle Lazkiye’de bulunan Hmeymim hava üssünü vurduklarını bildirmişti.

Hmeymim Hava Üssü

Hmeymim Hava Üssü , Suriye’nin Hmeymim kentinde, Lazkiye’nin güney doğusunda yer alan, şu anda Rusya tarafından işletilen bir Suriye hava üssü olarak faaliyet gösteriyor.

Kaynak: İBA -Fetih

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.