Ebu Merzuk, Mısır’ın uzlaşıyla ilgili yeni önerisi hakkında bilgi verdi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 19 Temmuz 2018 | 6 Zilkade 1439 Perşembe 11:49

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Birimi üyelerinden Musa , uzlaşısının tamamlanması için ’ın yaptığı ve Hamas’ın da kabul ettiği önerinin ayrıntıları hakkında bilgi verdi.

Ebu Merzuk, yerel Safa Ajansı’na dün (18 Temmuz Çarşamba) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, önerinin belirli bir takvime göre uzlaşı anlaşmasının uygulanmasını içerdiğini söyledi.

Hamas’ın uzlaşıyla ilgili yeni diyalog görüşmeleri yapmayacağını ve bugüne kadar imzalanan anlaşmaların uygulanmasını istediğini belirten Ebu Merzuk, Hamas heyetinin son Kahire ziyareti sırasında öneriyi onayladıklarını ve Fetih’in cevabını beklediklerini bildirdi.

Ebu Merzuk, Fetih’in cevabının olumlu olmasını ümit ettiklerini kaydederek, Mısır’ın önerisinin Şeridi’ne uygulanan yaptırımların derhal kaldırılmasını içerdiğini belirtti.

Önerinin birkaç aşamadan oluştuğuna işaret eden Ebu Merzuk, her bir aşamada 2011 anlaşmasına dayalı bir adımın olduğunu açıkladı.

Ebu Merzuk, Mısır’ın yeni önerisinin en önemli maddelerini Gazze Şeridi’ne uygulanan yaptırımların kaldırılması, bakanların mevcut kadrolarla çalışması ve milli birlik hükümeti için görüşmelerin başlaması olduğunu ifade etti.

, Mısır İstihbaratı Başkanı’yla yaptıkları görüşmede Filistin’deki durumu derinlemesine ele aldıklarını açıkladı.

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın