Duterte: Rusya ve Çin yeni bir Dünya düzeni kurarsa ilk biz katılacağız

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Kasım 2016 | 17 Safer 1438 Perşembe 18:33

Devlet Başkanı Duterte, ile ’in yeni bir dünya düzeni kurması hâlinde Filipinler’in buna katılacak ilk ülke olacağını söyledi. Duterte, Filipinler ve ’nın birbirinin en iyi arkadaşı olmasını istediğini de belirtti.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Filipinler’de yayımlanan bir basın toplantısında, Rusya’nın adımlarını izleyip Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden çekilebileceklerini belirtip Rusya ile Çin’in yeni bir dünya düzeni kurması hâlinde Filipinler’in bu düzene katılacak ilk ülke olabileceğini söyledi.

Sputnik’te yer alan habere göre, Duterte, “Rusya ile Çin yeni bir düzen kurmaya karar verirlerse, buna ilk katılan ben olacağım.” dedi.

Rusya ile İlişkiler

Duterte bu hafta Peru’da düzenlenecek -Pasifik İşbirliği Örgütü (APEC) zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir ’le bir araya gelmek istediğini de kaydetti.

İlgilinizi Çekebilir:  Çin'in nükleer bombardıman uçakları havalandı

“Ülkelerimizin (Filipinler ve Rusya) birbirinin en iyi arkadaşı olmasını istiyorum. Zira bu, ekonomiye dayanan bir dünya.” diyen Duterte şu ifadeleri kullandı:

“Satabileceğimiz ürünlerimiz varsa, bu daha iyi olur. Onların sahip olduğu ve bize satabilecekleri şeyler varsa, bunlardan da yararlanabilir, bu şeyleri satın alabiliriz.”

Duterte geçen haftalardaysa Rusya’dan almayı düşünebileceklerini söylemişti.

Duterte bir keresinde de Putin için “favori kahramanım” demişti.

Fetih Medya / Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , , , , , ,

Bir Yorum Yazın