Düşen uçağın pilotu bulundu

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Mart 2017 | 6 Cemaziyelahir 1438 Pazar 20:00

rejimine ait bir savaş uçağı ’ye düştü. Uçaktan paraşütle atlayan pilot bulunarak hastaneye kaldırıldı. Jandarma timleri ve sağlık ekipleri uçağın enkazına da ulaştı. Uçağın tamamen yandığı görüldü.
’ın Samandağ ilçesine bağlı Yaylacık mahallesi kırsalında, Cumartesi saat 18:30 sıralarında büyük bir gürültü duyduklarını söyleyen köylüler jandarmaya bilgi verdi. İhbar sonrası yapılan tespitlerde Suriye rejimine ait olduğu belirlenen bir savaş uçağının il sınırları içine düştüğü tespit edildi. Pilot uçaktan paraşütle atladı. İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri bölgeye sevk edilerek, havadan ve karadan arama çalışması başlatıldı.

Polis ve jandarma özel harekât timlerinin yanı sıra arama kurtarma köpeklerinin de katıldığı çalışmada, Fatikli mahallesindeki Ayvaderesi mevkisinde pilotun paraşütünün bulunması üzerine çalışmalar bu alanda yoğunlaştırıldı. Yağış nedeniyle bölgenin çamurlu olması ve pilotun ayak izlerinin kaybolması çalışmaları güçleştirdi.

Pilotun yüksek yerlere çıkarak telsiz bağlantısı kurabileceğini değerlendiren ekipler, Ayvaderesi mevkisinin tepelik alanlarında aramalara ağırlık verdi. Ekipler, uçağın pilotunu 9 saatlik çalışmanın ardından, paraşütün bulunduğu yerden yaklaşık 500 metre uzakta bitkin halde buldu.

Suriye uyruklu olduğu öğrenilen ve ismi henüz belirtilmeyen pilot, ekiplerce Altınözü İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Burada ambulansta ilk müdahalesi yapılan pilot, daha sonra Hatay Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı.

Uçağın tek kişilik olduğu ve başka pilot bulunmadığı, bölgedeki arama tarama çalışmalarının sonlandırıldığı açıklandı.

Hatay Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi Servisi’nde görüntülenen albay rütbesindeki Mehmet Sufhan (56) adlı pilotun omurgasında kırık olduğu, bacakları ve yüzünde yaralar bulunduğu öğrenildi. Genel sağlık durumu iyi. Pilot Sufhan’ın ifadesinde, uçakla İdlib kırsalını vurmak için ’den havalandığını ancak bu sırada vurulduğunu söylediği belirtildi. Pilotun paraşütle atladıktan sonra yaklaşık 500 metre yürüdüğü öğrenildi.

Fetih Medya
[Fotoğraf: AA]

Pilotun iade süreci

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Hatay’a düşen savaş uçağının pilotunun Suriye’ye iadesiyle ilgili izlenecek yol hakkında şu açıklamayı yaptı:

“İçinde bulunduğumuz an itibarıyla pilotun tedavisi devam ediyor. Bütün olay netleştikten sonra buna ilişkin karar da verilecek ama şu an olay çok taze. Hangi amaçla ve nasıl Türkiye sınırlarına düştüğü uçağın, pilot da dâhil atladığı, hangi görev ve faaliyet çerçevesinde buralarda bulunduğu hususları bütün açıklığıyla ortaya çıktıktan, netlik kazandırıldıktan sonra bununla ilgili karar da önümüzdeki günlerde verilecek.”

Enkazına ulaşıldı

Fetih Medya
[Fotoğraf: AA]

Savaş uçağının enkazı da görüntülendi. Uçağın olduğu bölgeye uzun yürüyüşün ardından ulaşılırken, uçağın tamamen yandığı görüldü.

Düşmenin etkisiyle çok sayıda ağacın parçalandığı bölgede uçağa ait mermi, lastik veya metal parçalar da çevreye dağıldı.

Muhaliflerin iddiasına göre savaş uçağı, Hatay’ın Altınözü ilçesinin yaklaşık 10 kilometre uzağındaki Suriye’nin Maarrat Mirin kasabası kırsalında, kendileri tarafından vuruldu. Yere yakın mesafede uçan uçağın, makineli silahlarla açılan ateşle isabet aldığı iddia edildi.

Hatay Valisi Erdal Ata ilk açıklamasında, “Bugün valiliğimize yapılan bir ihbarda Antakya merkez Yaylacık köyü civarında bir uçağın düştüğüne yönelik bilgi ulaştı. Bunun üzerine jandarma, emniyet, AFAD ekiplerimizin yaptığı çalışmalarda henüz uçağın enkazına ulaşılamadı. Uçak ülkemizin değil, muhtemelen Suriye tarafına ait olduğunu düşünüyoruz. Bulgular onu gösteriyor” demişti. Vali daha sonra yaptığı açıklamada ise, “Biraz önce aldığım bilgiye göre, jandarma timleri ve sağlık ekipleri uçağın enkazına ulaştı. Uçağın kokpit yerinin boş olduğu görüldü. Pilotların atlayarak kurtuldukları kanaatindeyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım konuyla ilgili, “Suriye rejimine ait olduğu düşünülen MİG tipi bir uçağın Hatay Samandağ Yaylacık mevkisinde düştüğü yönünde bir bilgi var. Pilotun atladığı yönünde bilgiler geliyor. Oradaki birliklerimiz arama kurtarma çalışmasına destek oluyorlar. Şimdilik bilgi bu kadar” demişti.

Kaynak: , AA, DHA

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın