Dumayr’da tahliye bitti: Muhalifler Cerablus’ta…

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 20 Nisan 2018 | 4 Şaban 1439 Cuma 13:15

Şam’ın 35 km kuzeydoğusundaki Dumayr kasabasından olan muhalifler Cerablus’a ulaştı.

rejimi güçlerinin Şam’ın doğusundaki Kalemun Bölgesi’ndeki Dumayır kentinin kontrolünü ele aldığı bildirilirken kentteki Ceyş ül İslam militanları ve ailelerinin otobüslerle Halep’deki Cerablus’a taşındığı belirtiliyor.

Esad rejiminin başlıca destekçilerinden İran’ın İngilizce kanalı Press TV, Suriye güçlerinin Şam’ın kuzeydoğusundaki bir kentin kontrolünü “tamamen tesis ettiklerini” duyururken bu gelişmenin militanların kontrol ettikleri bölgeyi hükümete geri vermeyi kabul etmelerinin ardından geldiğini belirtti.

Başkent Şam çevresi. Muhalifler daha önce , Baytima ve Beit Sham hattı için tahliyeyi kabul etmişti. Son olarak Dumayr için anlaşma sağlandı. Dumayr’dan çıkan gruplar Cerablus’a ulaştı. Bölge tamamen denetimine girdi.

Ceyş ül İslam örgütü militanlarının Suriye hükümetiyle varılan anlaşma uyarınca silahlarını teslim ettikten sonra aileleriyle dün Kalemun bölgesindeki Dumayır kentini terkettiklerini anlatan Press TV, 5 bin kadar militan ve ailelerinin otobüslere binerek Cerablus’a gitmek üzere kentten ayrılmalarından sonra birliklerinin “militanlarca kente yerleştirilen mayınları temizleme hazırlandığını” da kaydetti.

İlgilinizi Çekebilir:  Esed rejimi İdlib saldırısı için yığınak yapıyor

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın militanların kentten ayrılmalarına ilişkin fotoğralarına yer verildiği haberde, Dumayır’ın Doğu ’taki kentine kısa mesafede olduğuna dikkat çekerken, ’nın Suriye ordusunun Doğu ’ta militanlardan geri aldığı son kent olduğunun altını çizdi.

Press TV ayrıca, Suriye ordusunun militanları Şam yakınlarındaki bölgeleri terketmeleri için 48 saat süre verildiğini, Suriye ordusunun Yarmuk dahil Şam’ın güneyindeki semtleri teröristlerden temizlemek için bir operasyona hazırlandığını da kaydedi.


İktibas: haberyirmi, sorumluluk kaynağa aittir.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın