Dr. Eymen Ez-Zevahiri’nin konuşmasına içeriden bir bakış

Yazar: Ebu Bekir Suadî - Yazının Tarihi: 30 Kasım 2017 | 12 Rebiülevvel 1439 Perşembe 11:40

Olaya bir de şöyle bakın, Eymen Dr. Zevahiri yanılmış olamaz mı? Tamam Cevlani’ye sahada muhalif dayanmıyor ancak Müslümanların kanlarının oluk oluk kendi ellerinden aktığı bir zamanda cemaat beyat defterini açmak ne kadar isabetli?

“Madem beyatın bozulması böyle büyük (dinin sütunlarından birisinin yıkılması gibi) bir facia olarak nitelendiriyorsun o halde niye Ebu’l Hayr yerine sen konuşmadın?” diye sormazlar mı?

Ya çok geç konuşuyorsun ya da bize çok geç geliyor. DAEŞ meselesinde de aynı olay vuku bulmamış mıydı? Şeyh, bir konuştu DAEŞ’e binlerce Muhacir’in kalbi meyletti. (Ortalık tam gerilmişken Şeyhin bir ay önceki Bağdadi’yi öven konuşması yayıldı)

Yermek için vs. söylemiyorum, Allah’a sığınırım ancak şöyle bir açıklık var. Usame ile Doktor arasında bariz bir fark var.

Ya Şeyh unvanın Ümmet’in Hekimi iken, Ümmet’in Hekimi’nin Müslümanlar’ın zaten birbirlerini doğradıkları bir yerde yaralarını kapatması gerekli değil mi?

Şeyh’in açıklamaları ilk defa böyle, ilk defa bu kadar suçlayıcı bir konuşma. (DAEŞ’e olmadığı kadar) Ki bu tutuklamalardan önce yapılmış bir konuşma. Belli ki birileri HTŞ’nin seneden seneye ulaşabildiği Şeyh’e birileri önce ulaşmış, Şeyh Abdurrahim Atun’un dediklerini bile derinen biliyor ve aynı goygoyu birileri dillendiriyor sahada… Bu birilerinin aldığı bu cesaret Şeyh’e ulaştırıp “ben onlara gösteririm gününü” gibi bir söze karşılık oluşan hamasete dayanıyor.  HTŞ’nin eline pazar günü herkesten önce geçmiş olacak ki, sorguda isimleri bundan hesaba çekiyor…

Zannı galibim o ki maslahat ile mefsedet fıkhına sahip olmak, fıkhın amacının Müslümanların birliğini korumak olduğunu anlamak. Oluk oluk kan akan bir yerde böylesi bir zamanlamahiç de hoş olmadı. Ve vallahi din ve akıl bunu emrederken, aklın yolu birken, aklımızı bir şahsa veya gruba kiralamaya ne hacet. Allah’ın indirdiği hududları aşmadan muhalif olmaktan da korkmamak gerek. Olayın dışında olduğunuz için size göre iki kere iki dört edebilir ancak Müslümanlar birbirlerini doğruyor Şam’da. Yapılması gereken bunun önüne geçmek birilerinin tek taraflı anlatımına binaen beyatın mahremini dökmek değil. Eğer Şeyh burada olsa elini öper herkes ve ne dediğimizi kendi de oldukça iyi anlar. Hiçbir yerde görülmemiş bir ateşinin ortasında… Şam’ın fitnesi hiçbir yere benzemiyor…

Yapılması gereken fitnelere son vermek. Tarih de Allah da bununla ödüllendirecek sizi yoksa bir cemaat ile bir cemaatin ayrılıklarını deşmek ile değil.

Zamanında DAEŞ ile Nusra Deyr ez-Zor’da savaşırken birden bire Şeyh Zevahiri’nin aradaki savaşı durdurmaya yönelik bir ses kaydı çıkmıştı . Bu ses kaydı Ebu Halid Suri’nin öldürülmesinden sonraki içeriğe tamamen tersti. Çünkü bir yerde DAEŞ’i haricilere benzetip daha sonraki savaşı durdurun konuşmasında Bağdadi’ye olan övgüsü tam bir zıtlıktı. Sonra belli oldu ki yayını veren Sahab Medya içinde DAEŞ’e sempatisi olanlar var, Burada da gözüküyor ki ses kaydı tutuklanan Dr. Sami El-Ureydi vb. kişilere yakın olanlar elindeydi ki tutuklamalardan hemen sonra edildi.

En doğrusunu Allah bilir.

 

 

Düşüncenin özüne dair: “Pişmiş aşa su katılmış mı oldu?”

Nusret Cephesinin Zevahiri’den izinsiz ayrıldığı iddiası şubat ayında suikaste kurban giden Ebu Hayr’ın vefatından sonra gündeme getirilmişti. O vefat edene kadar böyle bir tartışma yoktu. Ahmed El Hamdan’ın Nisan ayındaki  “Nusra Cephesi ’den, Zevahiri’nin haberi olmadan ayrıldı” mesajları o zaman gündeme geldi. El Hamdan da açıkca Eymen El Zevahiri’nin bu konuda kendisine ulaşılamadığını söylemekte, kararın Şeyh’in temsilcisi konumunda olan Ebul Hayr vasıtası ile alındığını söylemektedir:

“El Hamdan, birkaç gün önce yayınlanan röportajında, olayların tam olarak böyle gelişmediğini iddia etti. El Hamdan’a göre El Nusra Cephesi, ayrılma kararını vermeden önce El Kaide lideri Zevahiri’ye ulaşmaya çalışmış ama güvenlik sebebiyle bu görüşme gerçekleşememiş. Zevahiri’ye ulaşamayan cihatçı örgütün kolu, kararlarını Zevahiri’nin vekiline onaylatmış. Nusra Cephesi’nin El Kaide’den ayrılışının ardından bu gelişmeyi öğrenen Zevahiri, bu karara çok sinirlenmiş ve sert bir şekilde karşı çıkmış.”
Fetih Medya
Kaynak: http://medyascope.tv/2017/04/04/nusra-cephesi-el-kaideden-zevahirinin-haberi-olmadan-ayrilmis/


Mayıs ayındaki Eymen Ez Zevahiri’ye ait olan ses kaydının yayınlanmasıyla bütün haber organları ve herkes bu mesaj Nusret Cephesi’nin ayrılmasına izin olarak anlamışlardır. Kendilerine ulaşamayan Nusra cephesi ve Dr. Eymen Ez Zevahiri’nin temsilcisi konumunda olan Ebul Hayr’da bu meseleyi böylece anlamışlardır. 


El Kaide’den Nusret Cephesi’ne ayrılık mesajı

El Kaide, Suriye faaliyet yürüten Nusret Cephesi’nin Suriye’deki birliğini korumak ve böylece bu ülkedeki savaşa devam edebilmek için kendileri ile yapısal bağlarını koparabileceğini açıkladı.

28.07.2016  /Time Türk

 Fetih Medya

El Kaide bugün Nusret Cephesi’nin El Kaide’den ayrılması meselesini ele alan sesli bir mesaj yayınladı.

ASIL OLAN CİHAD MASLAHATI

Eymen Zevahiri’nin nâibi Ahmed Hasan Ebu Hayr bahsi geçen ses kaydında “Suriye’de savaşı sürdürmek için gereken adımların atılması” ve “Birlik olursa örgüt ve başka bağlantılar önemli değil, önemli olan cihad sahasının maslahatı” dedi.

Ebu Hayr konuşmasında yeni bir dönemin başladığını ve artık daha fazla fitne olmadan düşmanlarla savaşma zamanı geldiğini ifade etti ve İslam ve cihad için yapılacak hiçbir şeye karşı olmadıklarını belirtip Şam’da birlik mesajı verdi.

ZEVAHİRİ “AYRILMAKTAN ÇEKİNMEYİN” DEMİŞTİ

Öte yandan yayınlanan ses kaydından Zevahiri’nin de daha önce kaydedildiği düşünülen bir açıklaması yer aldı.

El Kaide lideri Eymen el Zevahiri yayınlanan ses kaydında Nusret Cephesi’ne hitaben “Eğer birliğinizi bozacak ve tek bir yapı halinde mücadele vermenizi engelleyecek ise bizimle yapısal bağlarınızı kesmek noktasında hiçbir çekinceniz olmasın” diyordu.

Zevahiri Nusret Cephesine hitaben ayrıca “Aramızdaki İslam kardeşliği bağı herhangi bir yapısal bağdan çok daha kuvvetlidir… Sizin birlik ve beraberliğiniz, bizimle ya da herhangi bir yapısal bağdan çok daha önemlidir” açıklamasında bulunmuştu.
Kaynak: https://www.timeturk.com/el-kaide-den-nusret-cephesi-ne-ayrilik-mesaji/haber-224678

 


Mepa News’in Mayıs 2016 tarihli “Zevahiri’nin Suriye Açıklaması Ne Anlama Geliyor?” yazısında da Zevahiri’nin desteği şeklinde anlaşılmıştır. Kaldı ki kendilerine ulaşamayıp Ebul Hayr’a danışanlar da böyle anlamışlardır. Ebul Hayr’ın kendisi de buna dahil…

Fetih Medya

Kaynak: http://www.mepanews.com/analiz/449-zevahiri-nin-suriye-aciklamasi-ne-anlama-geliyor.html


El Cezire’de  “İnsanlar kendi liderlerini seçerlerse, El Kaide ile bağlantıları İslâm ümmetinin büyük umutlarına engel olmayacaktır” demesini Zevahiri’nin onayı olarak yorumlamıştı.

Fetih Medya
Nusra Cephesi savaşçıları. [FOTOĞRAF: AFP / ARŞİV]

El Kaide lideri Eymen Zevahiri yayınladığı ses kaydıyla Suriye’de savaşan Nusra Cephesi’nin El Kaide ile bağlantısını koparmaya karar vermesi halinde, örgütün buna bir itirazı olmayacağına dair ipuçları verdi. İnternette yayınlanan kayıtta Zevahiri pek çok kimsenin Nusra ve El Kaide ile bağlantısı konusunda tartıştığını ve mücadele ettiğini söylerken, “Eğer insanlar kendi liderliklerini seçerlerse, örgüt bağlantıları İslâm ümmetinin büyük umutlarına engel olmayacaktır” dedi.

Suriye’deki iç savaşta en etkili gruplardan biri konumunda bulunan Nusra Cephesi, El Kaide ile bağlantısı nedeniyle ABD ve Birleşmiş Milletler’in terör örgütleri listesinde bulunuyor. Nusra bu sebeple Cenevre görüşmelerine de dâhil edilmemişti.

Al Jazeera muhabiri Zeina Khodr, Zevahiri’nin açıklamalarının El Kaide ile Nusra Cephesi arasında ayrılık olarak yorumlanabileceğini söyledi. Khodr, “Bu El Kaide’nin merkezi liderliğinin, Suriye koluna örgütten ayrılmaları için bir onay olarak yorumlanıyor” dedi.

Son aylarda Nusra Cephesi’nin “imaj değiştirmeye”, Suriye halkına ve ABD gibi dış güçlere karşı kendini daha ılımlı, tamamıyla Suriyeli ve El Kaide ile bağlantısı olmayan bir örgüt olarak göstermeye çalıştığı, ancak örgütün kadrosunun El Kaide ile bağlantıları koparma konusunda kararsız olduğu yönündeki haberlerin sayısında artış vardı.

Khodr da bu durum hakkında, “Nusra’nın yönetici kadrosunda ne yapılması gerektiği konusunda bir anlaşmazlık vardı. Zevahiri’nin onayını vermesiyle durum belki değişir” dedi. Khodr, Zevahiri’nin mesajının zamanlamasının “ilginç” olduğunu söyleyerek, “Muhaliflere destek verenler Nusra’yı sahada rejim güçleriyle mücadele etme yetisine sahip tek güç olarak görmekte. Ancak şimdiki soru, Nusra El Kaide’den ayrılmaya karar verirse uluslararası toplumun duruşunun ne olacağı. Uluslararası toplum, Nusra’yı meşru bir muhalif olarak görecek mi?” ifadelerini kullandı.

El Kaide bağlantısı kaygı veriyordu

2012 yılından bu yana iç savaşta büyük rol olan Nusra Cephesi, Suriye rejimine bağlı güçlere karşı mücadele veriyordu. Örgüt zaman zaman Batı destekli muhalif gruplarla da çatışmıştı. Mücadele kapasiteleri nedeniyle örgüt, rejime karşı olan Suriyeliler arasında popüler bir güç haline gelse de yine pek çok Suriyeli, Nusra’nın El Kaide ile olan bağlantılarından dolayı kaygı duyuyordu.

Kaynak:

http://www.aljazeera.com.tr/haber/zevahiri-nusra-el-kaideden-ayrilabilir


Sukiast sonucu öldürülen Ebul Hayr: Nusret Cephesi’nin El Kaide’den ayrılmasına izin verildiğini bildirmişti. Suriye gündeminde yer alan çeviri analiz yazısı

29 Temmuz 2016 / Suriye Gündemi
Fetih Medya

El-Nusra’nın Feshi ve Şam Fetih Cephesi


Islah Haber’de yer alan haber’de Dr. Zevahiri’nin yaveri Ebul Hayr’ın buna açıkça dile getirerek onayladığı görülüyor:

Fetih Medya
İlgili yazının tamamı okuyabileceğiniz link: https://www.islahhaber.net/el-kaide-den-nusret-cephesi-ne–ayrilabilirsin-sinyali-76102.html


Dahası bütün medyada sağcısından solcusuna ses kaydını dinleyen herkes tarafınan bu böyle anlaşıldı. Ebul Hayr’ın onayı ile de durum bugünkü halini aldı.
http://haber.sol.org.tr/dunya/el-kaide-liderinden-aciklama-el-nusranin-ayrilmasina-karsi-cikmayiz-155264


 

Benim nacizane imkanlarımla konunun iyi tahlil edilebilmesi adına Türkçe kaynaklardan derlemeye çalıştıklarım bunlardır. Arapça kaynaklar ise oldukça fazladır…  Allah fitneyi dindirsin… Doğrular Allah’tan hata ve yanlışlar bendendir. Bu arada küçük bir hatırlatma Şam beldesinde hamdolsun Türkçe yayınlanan medyadaki gibi büyük etki görülmemiştir. Önümüzdeki günlerde Abdurrahim Atun’un açıklaması olayı daha da netleştirecek kanaatindeyim. Çünkü o ses kaydını dinlediğini ve açıklama yapacağını duyurdu. umulur ki fitne sahplerine cevap verilecek diye herşey açıklanıp düşmana koz verilmez…

Fetih Medya

Ebu Bekir Suadî / İdlib

(Bu yazı Şam ehli Ebubekir kardeşimizin derleme yaparak yayınlanmasını istediği bir yazıdır. Noktasına virgülüne dokunulmasını istemediğinden tashih harici dokunulmamıştır.)

*Yazarlarımızın yayınladığı yazılar, kendi sorumlulukları altındadır. Fetih Medya’nın görüşünü yansıtmayabilir.

Fetih Medya – Özel Haber

Bir Yorum Yazın