Dörtlü zirvede Cemal Kaşıkçı ile ilgili ne konuşuldu?

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Ekim 2018 | 19 Safer 1440 Pazar 09:10

’de yapılan , , Fransa ve dörtlü zirvesinde suikaste uğrayan Cemal Kaşıkçı hakkında ne konuşuldu?

 

Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa liderlerinin katılımıyla İstanbul’da düzenlenen Dörtlü Suriye Zirvesi’nde Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili açıklamalar da yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ikili görüşmelerde konunun ele alındığını belirtti. Almanya Başbakanı Angela ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile yaptığı ikili görüşmede Suudi Arabistan’a silah satışı konusunda ‘ortak pozisyon’da uzlaştıklarını söyledi.

Suriye’nin geleceği konusu ve İdlib meselesinin ele alındığı zirve sonrası dört ülkenin lideri ortak basın toplantısı düzenledi.

Liderler, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra haber alınamayan ve daha sonra öldürüldüğü ortaya çıkan Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı hakkında da konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir , Kaşıkçı ile ilgili bir açıklama yapmazken diğer üç şu ifadeleri kullandı:

Emmanuel Macron: Bu konularla ilgili yaptırımların alınması gerekiyor
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Türkiye’nin şimdiye kadar ki seferberliği son derece önemli. Bir takım olgular söz konusu. Ama soruşturmanın sonuna kadar gitmesi gerekiyor, hem olguların aydınlatılması hem de sorumluların ortaya çıkarılması için. Bu konularla ilgili yaptırımların alınması gerekiyor.” dedi.

Angela Merkel: Merkel: Failler ortaya çıkarıldıktan sonra…
Almanya Şansölyesi Merkel, “(Kaşıkçı cinayetinde) Failler ortaya çıkarıldıktan sonra Birliği genelinde gerekenlerin yapılacağını taahhüt etmek isterim.” ifadelerine yer verdi. Merkel ayrıca, Macron ile ’nin Suudi Arabistan’a silah satışında ‘ortak pozisyon’da anlaştıklarını belirtti.

Recep Tayyip Erdoğan: Bu 18 kişiyi Türkiye’ye kimler gönderdi?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merhum Cemal Kaşıkçı ile ilgili olarak ikili görüşmelerimizde bu konuyu ele aldık ve gerekli bilgileri kendilerine verdim. Daha önce de zaten istihbarat örgütlerimizle yapılmış olan bu konuda çeşitli bilgilendirmeler oldu. Detaya, bugün yaptığımız ikili görüşmelerle girmiş bulunuyoruz.” açıklamasında bulundu.

Gazeteci Kaşıkçı ile ilgili soruyu detaylı yanıtlayan Erdoğan ayrıca şu ifadeleri kullandı: “Her şeyden önce içeride 18 tane tutuklu var. Bu 18 tutuklu malum ülkemize gelen kişilerdir. […] Bu 18 kişiyi Türkiye’ye kimler gönderdi? Bunun cevabını tabii ki Suudi yetkililerin vermesi gerekir. Daha sonra bir açıklama Suudi Arabistan’ın yetkili mercilerinden geldi. O da Türkiye’deki yerli işbirlikçilere cesedin teslim edildiğine dair veya onlarla farklı bir iş birliğine girmek suretiyle böyle bir adımın atıldığı söylendi. O zaman bu yerli iş birlikçi kimdir? Bunu da yine bu açıklamayı yapan kişi veya kişilerin ortaya koyması gerekmektedir. Her türlü cezai müeyyideye çarptırılacaklarını söylüyorlar. Suçun işlendiği yer İstanbul’dur, dolayısıyla Suudi Arabistan bu yargılamada eğer kendileri bu işi yapmayacaklarsa bu yargılamayı Türk yargısı olarak bizim yapmaya hazır olduğumuzu dün Bakanlığımız vasıtasıyla kendilerine bu çağrıyı yazılı olarak resmi kanallardan da yapmış bulunuyoruz. Şimdi oradan bunun cevabını tabii ki bekleyeceğiz. Suudi Arabistan başsavcısını yarın buraya gönderiyor ve İstanbul başsavcımızla başsavcı kendi yanındaki heyetiyle görüşmeleri yapacaklar. Bu görüşmenin neticesini de önemsiyoruz.”

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın