Doğu Kudüs’te İsrailli işgalciler için 181 yeni konut inşa edilmesini onayladığı bildirildi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Kasım 2016 | 3 Safer 1438 Perşembe 20:42
İsrail’in altında tuttuğu Doğu ’te İsrailli yerleşimciler için 181 yeni konut inşa edilmesini onayladığı bildirildi.

Arap Araştırma Derneği Haritalar Bölümü Başkanı Halil et-Tufekci, yaptığı açıklamada, işgalci İsrail’in Kudüs Belediyesi’nin “Gilo” isimli İsrailli yerleşim biriminde 181 yeni konutun inşasını onayladığını belirtti.

“İsrail yönetimi 2014 yılında Gilo yerleşim biriminde bin 200 yeni konut inşa etmeyi planladığını duyurmuş ancak uluslararası toplum buna itiraz etmişti.” diyen et-Tufekci, itirazlara rağmen işgalci İsrail yönetiminin bu plan için altyapı hazırlığına devam ettiğini söyledi.

“Kararlar Taksit Taksit Açıklanıyor”

et-Tufekci, “İsrail taksit taksit bu yerleşim birimleri kararlarını açıklıyor. Şu ânda 181 konut inşası duyuruldu. İsrail yönetimi daha sonra da aynı yerleşim biriminde daha fazla konut yapılması yönünde açıklamalarda bulunacaktır.” diye konuştu.

İlgilinizi Çekebilir:  Menbiç'te esnaf YPG/PKK'ya karşı kepenk indirdi

“Gilo” isimli İsrailli yerleşim biriminin 1971 yılında inşa edildiğini ifade eden et-Tufekci, 10 bin konutun bulunduğu birimde 40 bin İsrailli yerleşimcinin yaşadığını aktardı.

Doğu Kudüs ve , 1967’den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs’te yaklaşık 200 bin, ’da ise 400 bin İsrailli yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki tüm İsrailli yerleşim birimleri “yasa dışı” kabul ediliyor.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Anahtar Kelime: , , , , ,

Bir Yorum Yazın