Doğu Guta’daki tüneller araba sığacak genişlikte

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Nisan 2018 | 17 Recep 1439 Salı 17:08

Muhaliflerin ’dan edilmesinin ardından gelişmiş tünel ağları ortaya çıktı.

Muhalifler Doğu Guta’dan çıkarak gelişmiş bir tünel sistemini arkada bıraktılar. Doğu Guta’da muhaliflerin kullandığı tüneller ve merkezlerle bağlantılı.

Başkentin bölgesinde, Feylak’ur Rahman grubu tarafından askeri merkeze dönüştürülen bir binanın bodrum katında tünel girişleri bulundu.

Muhaliflerin tahliye edildiği Şam’ın kenar bölgelerinden birinde, Pazartesi günü bir gazeteciye konuşan bir yetkili, “Bu tünellerin bağlantıları gerçek bir örümcek ağı.” dedi.

Yaklaşık 15 metre derinliğinde olan tünellerin duvarları metal çubuklarla güçlendirilmiş, gözetleme kameraları ve ışıklar ile de donatılmış. Tünellerin bazı kısımları araba geçecek kadar genişken bazı kısımları da yaya olarak geçilecek genişlikte.

Tünel bağlantısı 5 km uzunlukta ve Cobar ile Feylak’ur Rahman grubunun kontrolündeki Ayn Tarma ve Zamelka bölgelerini birbirine bağlıyor.

Cumartesi günü ordusu binlerce sivil ve muhalifin bölgeden tahliye edilmesinin ardından bölgeyi tamamen kontrol altına aldı. Tahliye anlaşmalarının ardından , ortaya çıkan tünellerin planını müttefiki Suriye’den talep etti.

2013 yılından bu yana rejim tarafından altına alınan ve ambargo uygulanan Doğu Guta’da, tüneller muhalifler tarafından gıda, sağlık ürünleri ve yakıt geçirmek için kullanılıyordu.

yılında Rejim güçleri bölgeyi kuşatma altına alarak birçok tüneli imha etmişti ancak her nasılsa Cobar’daki tünel ağı zarar görmedi.

Suriye rejimi 6 hafta önce hem havadan hem karadan başlattığı saldırılarla muhalifleri Doğu Guta bölgesinden çıkmaya zorladı ve bölgenin %95’ini ele geçirdi.

18 Şubat’tan önce, 400.000 Doğu Guta’lı rejimin kuşatması altında gıda yetersizliği ve sağlık hizmetlerinden yoksun olarak 5 sene yaşadı.

Hava saldırılarının ardından Rusya’nın bölgedeki tahliye anlaşmalarıyla beraber rejim güçleri bölgenin kontrolünü tekrar ele almaya başladı.

Tahliye anlaşmaları kapsamında geçtiğimiz birkaç hafta içinde hem sivil hem muhalif 46.000 insan otobüslerle İdlib’in kuzeybatısına doğru tahliye edildi.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın