Doğu Guta nerede? İşte, Doğu Guta’nın harita üzerindeki konumu!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Nisan 2018 | 30 Recep 1439 Pazartesi 13:13

Masum siviller üzerinde yüksek derecede zehirli kimyasallar kullanması iddiasıyla gündeme bomba gibi düşen Doğu Guta, nezdinde yoğun bir şekilde araştırılıyor. Peki, insani krizlerle birlikte çatışmaların yaşandığı ve bölgedeki sivillerin öldürüldüğü Doğu Guta nerede? İşte, Doğu Guta’nın harita üzerindeki konumu!

Doğu Guta’nın ilçesindeki ordunun, bölgedeki masum sivillere yönelik kimyasal saldırı gerçekleştirdiği iddiaları sonucu Dünya gündemini kasıp kavuruyor. Yüksek derecede zehirli kimyasallar kullandığı iddiasıyla birlikte tüm dünyanın tepkisini ağır bir şekilde ortaya koyduğu Doğu Guta bölgesinin nerede olduğu ve harita üzerindeki konumu merak edilerek sorgulamalara yoğunluk kazandırıldı. Kamuoyu tarafından hız kesmeden en çok araştırılan konular arasında ilk sıralarda yerini alan Doğu Guta bölgesinden peş peşe çatışma ve ölüm haberlerinin sonrasında şimdi de siviller üzerindeki kimyasal saldırı iddialarıyla gündemin merkezine yerleşti. Gıda kıtlığının yaşandığı, çatışmaların gerçekleştiği ve sivillerin öldürüldüğü bölge olan Doğu Guta nerede? Son dönemlerde art arda insani krizlerin meydana gelmesiyle gündemde büyük yankı uyandıran ve 400 bin nüfusa sahip olan Doğu Guta’nın harita üzerindeki konumu…

Doğu guta nerede?

Doğu Guta, Suriye’nin başkenti olan Şam’ın merkezinin 10 kilometre doğusunda yer almaktadır. 100 kilometrekarelik alana yayılan Doğu Guta bölgesinde, yarısı çocuk olmak üzere 400 bin civarında bulunmaktadır.

Doğu Guta bölgesindeli masum siviller, ve zaman zaman uçaklarının gerçekleştirdiği saldırı sonucu hayatını kaybediyor. Doğu Guta’da son 3 günde 200’den fazla sivilin öldüğünün bilgisini ulaşıldı. Doğu Guta’daki sivillerin hangi silahlarla öldürüldüğü konusuna gelinecek olursa; rejimi tarafından kimyasal , vakum, varil, misket, havan topları ve sığınak delici bombalar gibi malzemelerdir.

Esed rejimi tarafından Doğu Guta bölgesinde savaşın başlangıcından bu güne kadar 46 kez kimyasal silah saldırısı gerçekleştirildi. 21 Ağustos 2013 tarihinde düzenlenen katliamda 1400’den fazla sivilin öldürüldüğü kaydedilmişti. Esed rejimi bu yıl Doğu Guta’da 3 kez klor gazı kullanmıştı.

Aynı zamanda Esed rejimi, Doğu Guta’daki faaliyetler konusunda ”terörizmle mücadele” gerekçesini bahane ediyor.

Doğu Guta bölgesindeki askeri muhalifler bölgeyi rejime karşı savunmaktadır. Öte yandan Doğu Guta bölgesindeki halk 5 yılı aşkın süredir abluka altında yaşamaktadır. Bölgede gıda kıtlığı yaşanmasından ötürü; bebekler, çocuklar ve yeterli gıdayla beslenemedikleri ve edilme imkanı bulamadıkları için acı bir şekilde hayatını kaybetmektedir.

Doğu Guta bölgesinde son 3 aylık zaman zarfında 185 çocuk, 109 kadının katledildiği bilgisine ulaşılmaktadır. Doğu Guta, Suriye bölgesinde çatışmaların başlamasından hemen sonra Suriye ordusunun kuşatması altına girdi. Yaşanan bu olayın ardından 2012 yılından itibaren silahlı muhalif grupların elinde olan Doğu Guta’da gıda kıtlığı ortaya çıktı.

İşte doğu guta’nın hari̇ta üzeri̇ndeki̇ konumu…

Fetih Medya

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın