Dışişleri’nden Kıbrıs’ta arama yapan şirkete uyarı!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Kasım 2018 | 10 Rebiülevvel 1440 Pazar 20:28

Bakanlığı Sözcüsü Hami , “Exxon Mobil şirketinin Adası açıklarında, Güney Rum Yönetimi’nin verdiği sözde 10 numaralı ‘parselde’ doğalgaz faaliyeti başlatması bölgenin istikrarına katkıda bulunmamaktadır. Sorunun çözümü açısından da belirli hassas dengeleri değiştirebilecektir” ifadelerini kullandı.

Aksoy şu şekilde konuştu:

“Kıbrıs Adası çevresindeki tüm doğal kaynakların sadece Kıbrıs Rum tarafına değil, her iki tarafa da ait olduğunu söyleyerek, Kıbrıs Rum yönetimini Doğu ’de tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini durdurması yönünde uyarmıştık. Bu vesileyle Rumların bu tek yanlı arama ve çıkarma çalışmalarına iştirak eden şirketlere yönelik ikazımızı yineliyoruz. Kıbrıs Adasının doğal kaynaklarının paylaşımının Kıbrıs meselesinin özüyle ilgili bir konu olduğunu tekrar hatırlatıyoruz.

Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da ile eşgüdüm içinde, Kıbrıs Türk halkının, Ada’nın ortak sahibi olarak, uluslararası hukuktan kaynaklanan hak ve çıkarlarını korumak amacıyla, gerekli diplomatik ve adımları atmayı sürdüreceğiz. Kendi kıta sahanlığımıza ilaveten, ’nin Türk Petrolleri’ne verdiği ruhsat sahalarında da faaliyetlerde bulunmaya başlayacağız”

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın