Whatsapp numaramız:+90 530 368 46 36
HESABIM
Üye Ol

Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘Kimyasal Silah’ tepkisi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Ekim 2019 | 19 Safer 1441 Cuma 19:10

Bakanlığı, uluslararası basın organlarında Barış Pınarı Harekatı’nda kullanıldığı iddilarına ilişkin “ örgütü tarafından yapılan dezenformasyona dayanan bu alçakça iftiraları kategorik şekilde reddediyoruz.” açıklaması yaptı.

Dışişleri Bakanlığı, dün ve bugün bazı uluslararası basın organlarında Barış Pınarı Harekatı (BPH) kapsamında kimyasal kullandığına dair asılsız iddiaların yer almasına ilişkin yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami , dün ve bugün bazı uluslararası basın organlarında Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı kapsamında kimyasal silah kullandığına dair asılsız iddialar yer aldığını belirterek “Terör örgütü tarafından yapılan dezenformasyona dayanan bu alçakça iftiraları kategorik şekilde reddediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakanlık sitesinde yer alan “Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy’un Barış Pınarı Harekatı’nda Türkiye’nin Kimyasal Silah Kullandığına Dair İddialar Hakkındaki Soruya Cevabı” başlıklı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Dünkü ve bugünkü bazı uluslararası basın organlarında, ülkemizin Barış Pınarı Harekatı (BPH) kapsamında kimyasal silah kullandığına dair asılsız iddialar yer aldığı görülmüştür. Terör örgütü tarafından yapılan dezenformasyona dayanan bu alçakça iftiraları kategorik şekilde reddediyoruz.

ENVANTERİNDE KİMYASAL SİLAH BULUNMAMAKTADIR

Muhtelif vesilelerle de tarafımızca açıklandığı üzere, Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde kimyasal silah bulunmamaktadır.

Ülkemiz, Kimyasal Silahların Geliştirilmesi, Üretilmesi, Depolanması ve Kullanımının Yasaklanması ile İmhasına İlişkin Sözleşmeye (KSS) 1997 yılından beri taraftır. Türkiye ayrıca, yayılmanın önlenmesi alanındaki tüm temel uluslararası belgelere taraf ve ihracat kontrol düzenlemelerine üyedir. Bu kapsamda tüm yükümlülüklerini yerine getirmektedir.

Öte yandan, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü, iddialar hakkında herhangi bir “” başlatılmadığı ve iddiaların güvenilir olduğunun saptanmadığı bilgisini paylaşmıştır.”

 

Yorum Yazın

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.