Dışişleri Bakanlığından Halep’teki sivillere yönelik saldırılara tepki

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Aralık 2016 | 14 Rebiülevvel 1438 Salı 15:24

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Temmuz ayından bu yana ve yoğun altında tutulan Doğu ’te, ve destekçileri tarafından aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivilin katledilmesini büyük bir dehşet ve infialle karşılıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Rejimin aylardır insani yardım erişimine izin vermeyip hastane, okul, su ve elektrik şebekeleri gibi sivil altyapıyı yok ederek Doğu Halep halkını “insanlık dışı koşullara mahkum ettiği” vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu yetmezmiş gibi şimdi de her türlü silahla halkı hedef almakta, sivillere yönelik adeta toplu infazlar icra etmektedir. Bu süreçte, kentten ayrılmak isteyen sivillere de herhangi bir şans tanınmamaktadır. Halep’te muhaliflerin bulunduğu son iki mahallede sıkışmış durumdaki on binlerce sivilin de önümüzdeki günlerde benzer bir kaderi paylaşmasından ciddi endişe duyulmaktadır. Tüm bu eylemler uluslararası insani hukukun ağır ihlali niteliğinde olup, bu konuda rejim ve destekçilerinin sorumluluğu açıktır.”

İlgilinizi Çekebilir:  Rejim üssündeki patlamalara ilişkin ilk açıklama

Halep’e yönelik saldırıların derhal durdurulması, Doğu Halep’te kalan nüfusun buradan () dahil gerekli gözetim mekanizmaları eşliğinde güvenli tahliyesinin bir an önce gerçekleşmesi ve insani erişimin önünün açılmasının şart olduğu belirtilen açıklamada, ’nin bu amaçla ilgili ülkeler ve uluslararası kuruluşlar nezdinde girişimlerini sürdüreceği bildirildi.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın