Dışişleri Bakanlığı: ABD’nin taahhüdünü gerçekleştirmesini bekliyoruz

Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Ağustos 2016

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ABD’nin YPG konusundaki taahhüdünün bir an önce gerçekleşmesini beklediklerini duyurdu.

Bilgiç’in açıklamasında; “ABD’nin tarafımıza ilettiği, Menbiç operasyonun ardından herhangi bir PYD/YPG unsurunun Fırat Nehri’nin batısında kalmayacağı yolundaki taahhüdünün bir an önce gerçekleşmesini bekliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Bilgiç; “Fırat Kalkanı Harekatının amacı bellidir. Harekat, Uluslararası Hukuktan kaynaklanan meşru müdafa hakkımız ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı ilkesi çerçevesinde, oradaki terör belası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını rahatsız etmeyecek noktaya geriletilinceye kadar sürecektir. Müttefikimiz ABD’nin, Münbiç şehir merkezine yönelik olarak Haziran ayında başlayan ve şehrin DAEŞ’tan arındırılması suretiyle tamamlanmış bulunan operasyon öncesinde tarafımıza ilettiği, herhangi bir PYD/YPG unsurunun operasyonun ardından Fırat nehrinin batısında kalmayacağı yolundaki taahhüdünün bir an önce gerçekleşmesini bekliyoruz. ABD’li yetkililerin Fırat Kalkanı Harekatı’nın kapsam ve hedefleri konusundaki beyanları üzerine ABD’nin Ankara Büyükelçisi nezdinde üst düzeyde gerekli girişim yapılmış ve bu tarz beyanların hiç bir şekilde kabul edilemez bulunduğu, müttefiklik hukukuyla bağdaşmadığı vurgulanmıştır” dedi.

İlgilinizi Çekebilir:  Hama'da faaliyet gösteren El Zaim grubu Tahrir'uş Şam'a katıldığını bildirdi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün açıklamaları, ateşkes söylentisinin gerçek olup olmadığı hakkında soru işaretleri doğurdu.

Fetih Medya – Haber Merkezi

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?