Devri̇mi̇n beşi̇ği̇ Güney Suriye ne zaman si̇lkelenecek ve Guta i̇çi̇n i̇nti̇kam alacak

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Mart 2018 | 1 Recep 1439 Pazar 17:41

de Muhalifler Haçlı, Şii ve Mücrim Rejim ittifakına karşı büyük bir mücadele vermektedir. Muhalifler ’nin ve özellikle de ’nın yerle bir edilişine sessiz kalmasını eleştiren bir yazı yayınladı. Yazıda özellikle Güney Suriye’de bulunan halkların Guta için harekete geçmesi istenmektedir. Muhaliflerin yayınladığı yazıyı ilginize sunuyoruz:

Der’a, Suveyda ve Kuneytra şehirlerinin nüfusu 1,3 milyona varmakta. Der’a, mücrim rejime karşı ayaklanmanın öncüsü olan şehirdir. Nusayri ordusunun azgınlıkları ve cürümleri karşısında sessiz kalamamış, Der’a caddeleri, -gençlerinden ve büyüklerinden önce- özgürlük, onur ve uşak rejimin düşmesini isteyen çocuklarla dolmuştur.

Mübarek devrime karşılık olarak, rejimin kibirlenmesi ile bölge halkı ve rejim çeteleri arasında çatışmalar meydana gelmeye başladı. Bu çatışmalar, aralarında en büyük bölge sayılan es-Sahve taburu, Museyfire ve Ciza kontrol noktaları ve 38. Tugay’ın bulunduğu çok önemli stratejik bölgelerin özgürleştirilmesiyle sonuçlandı. Bunların ardından Ürdün sınırında bulunan Nasib ve Cabir sınır kapıları özgürleştirildi. Ardından şehrin en önemli stratejik noktalarının ve tepelerinin bulunduğu Şeyh Miskin ve Hırbet Ğazale ilçelerinin düşmesiyle Der’a’nın büyük bir kısmı özgürleştirilmiş ve mücrim rejimin çeteleri bölgeden kovulmuş oldu.

Devrimin başlamasının üzerinden birkaç yıl geçmesiyle büyük fetihler gerçekleşti ve rejimin yıkılıp tüm ülkenin özgürleşmeye yakınlaştığı bir zamanda, mücrim rejim Rusya ve İran’ı yardımına çağırdı. Kuzeyde bulunan cephelerin birçoğu büyük baskılara maruz kaldı. Astana toplantılarında ve öncesinde Cenevre’de verilen ödünlerle birlikte cephelerdeki durumlar da zorlaşmaya başladı. Kuzeydeki baskının azaltılması için güney savaşlarının başlatılmasına son derece ihtiyaç duyulduğu bir zamanda, güney gruplarının birçoğu cepheleri dondurma kararına varan anlaşmalara girmiş, devrime ve değerlere düşman olan dış şartlara bağlanmış bulunuyordu.

Bugün dünyanın gözü Şam’ın Ğuta’sına yönelmiş bulunmakta. Şöyle ki, Nusayri Ordusu birkaç hafta önce büyük bir askeri operasyon başlatmış ve ilk verilere göre operasyonda, farklı yaşlardan 1400 üzerinde şehid ve 4000 civarında yaralı bulunmakta. İşgalci uçakları bölgede yoğun sortiler düzenlemekte ve halkın yaşadığı bölgelere hava bombardımanları düzenlemekte. Uluslararası kanunlara göre yasak olan silahların da kullanımıyla bölgede savaş suçları ve toplu katliamlar işlenmekte.

Ğuta yok ediliyor. Dört bir yanından altında, direnişi, sabrı ve halkının adil talepleri hedef alınıyor. Ğuta’ya destek için güney Suriye cephelerinde bir ayaklanma görecek ya da duyacak mıyız? Bugün güney şehirleri, daha önce olduğu gibi devrimin öncüsü ve cihadın menbı olacak mıdır?

 

Fetih Medya

 

Fetih – Özel

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın