Derne Savunma Güçleri Hafter’i yalanladı: Çatışmalar sürüyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 30 Haziran 2018 | 16 Şevval 1439 Cumartesi 12:09

Derne Güçleri’ne bağlı kaynaklar Hafter’in zafer iddiasını yalanladı ve şehirde çatışmaların sürdüğünü açıkladı.

’da dün Halife Hafter Derne şehrinin kendisine bağlı ordusu tarafından tamamen ele geçirildiğini açıklamıştı. Uluslararası ajanslarınd a paylaştığı haberde şehrin tamamıyla Hafter güçlerinin eline geçtiği ve Derne Savunma Güçleri’nin mağlup edildiği ifade edilmişti.

Ancak bölgeden kaynaklara ve Derne Savunma Güçleri’ne göre şehir halen Libya Ulusal Ordusu’nun eline geçmiş değil. Derne Savunma Güçleri’nin komutanı Muhammed Mansuri konuya dair açıklamalarda bulundu.

Fetih Medya

Muhammed Mansuri

neticesinde çekildik”

günü ajanslarına yaptığı açıklamada Mansuri, ve Birleşik Emirlikleri uçaklarının yoğun bombardımanı neticesinde kendilerine bağlı savaşçılardan hayatını kaybedenlerin olduğunu ve bu nedenle bazı bölgelerden çekilmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Mansuri, Halife Hafter’e bağlı güçleri mağlup etmek için savaşa devam etme sözü verirken, çatışmaların devam ettiğini belirtti.

Derne’de Hafter’in zafer ilanından önce son kontrol durumu yaklaşık olarak şu şekildeydi:

Fetih Medya

Yüksek çözünürlük için haritaya tıklayın.

zaferi”

Derne Savunma Güçleri’nden bir kaynağın Cuma günü ifade ettiğine göre bölgede Şiha’nın doğusunda çatışmalar hala sürüyor. Söz konusu kaynak Hafter güçlerinin şehri kontrol ettiğine dair iddiaları yalanladı. Kaynağa göre Derne Savunma Güçleri savaşçıları halen mevzilerini koruyor ve Hafter’in zafer ilanı sadece bir medya zaferi.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın