Dera için Rusya ile müzakereler devam ediyor

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 1 Temmuz 2018 | 17 Şevval 1439 Pazar 16:55

rejimi, karşıtı gösterilerin başladığı ilk bölgelerden olan muhaliflerin elindeki ’da muhaliflerle barış görüşmelerinin sürdüğü açıklandı.

ve İran destekli koalisyonunun Suriyeli muhaliflerin kontrolündeki Dera bölgesine yönelik hava destekli operasyonu sürerken, Cumartesi günü sonlandırıldığı duyurulan müzakerelerin devam edildiği devam açıklandı.

Reuters ajansına konuşan Özgür Ordusu sözcüsü İbrahim Cebbavi, Ürdün'ün arabuluculuğunda Rus müzakerecilerle Busra eş Şam ilçesinde görüşmeler yapıldığını söyledi.

Dera'daki çatışmaların son bulması için yürütülen barış görüşmelerinin Cumartesi akşam saatlerinde sonlandırıldığı duyurulmuştu. Muhaliflerin Rus tarafının taleplerini "aşağılayıcı" bulduğu belirtilmişti. Görüşmeye katılan bir arabulucunun verdiği bilgiye göre, Rusya'nın Özgür Suriye Ordusu'na bağlı savaşçıların aileleriyle birlikte ülkenin kuzeydoğusuna yerleştirilmeleri önerisi kabul görmemişti.

Rus hava saldırılarında onlarca sivil öldü

Öte yandan Dera ili kırsalındaki sivil yerleşim bölgelerine Rusya'ya ait savaş uçakları tarafından düzenlenen saldırılar sonucu aralarında ve çocukların olduğu onlarca sivil yaşamını yitirdi.

Bölgeden haber aktarımı yapan yerel aktivistler, Rus uçaklarının çatışmalardan kaçmaya çalışan sivilleri hedef aldığını aktarıyor.

Esed rejimi ve İran'a bağlı Şii milisler tarafından gerçekleştirilen aralıksız kara bombardımanında da çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği veya yaralandığı ifade ediliyor.

Kaynak: Mepa News, DW

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın