Demokratik Kongo’daki çatışmalarda 12 asker öldü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 17 Kasım 2018 | 9 Rebiülevvel 1440 Cumartesi 15:27

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Beni bölgesinde Ugandalı ayrılıkçı Demokratik İttifak ile birlikleri arasında çıkan çatışmalarda 12 öldü, en az 50 yaralandı.

AA’nın haberine göre; Hükümet Sözcüsü Lambert Mende, yaptığı açıklamada, kentte perşembe gününden bu yana ordu birlikleri ile ayrılıkçılar arasında çatışma yaşandığını söyledi. Çatışmalarda, aralarında İstikrar Misyonunda (MONUSCO) görevli askerlerin de bulunduğu 12 askerin öldüğünü, en az 50 askerin yaralandığını belirten Mende, çok sayıda ayrılıkçının etkisiz hale getirildiğini ve birçoğunun da tutuklandığını ifade etti.

Ayrıca Ugandalı ayrılıkçıların dün akşam Beni kentinden yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Mambanike’de düzenlediği saldırılarda şu ana kadar 10 hayatını kaybetmiş, 20’ye yakın ayrılıkçılar tarafından ateşe verilmişti.

AYNI BÖLGE EBOLA SALGINI İLE MÜCADELE EDİYOR

Ülkenin doğusu, zengin mineral kaynaklarının bulunduğu bölgenin kontrolünü ele geçirmeye çalışan birçok silahlı grubun çatışmalarına sahne oluyor.

Öte yandan, ülkenin doğusunda temmuz ayı sonunda başlayan ebola salgınında şimdiye kadar aralarında eboladan öldüğüne dair kuvvetli bulgular taşıyan vakaların da bulunduğu 210 kişi yaşamını yitirdi.

Çatışmalar nedeniyle yetkilileri bölgedeki salgına müdahale etmekte güçlük çekiyor.

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın