Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde silahlı saldırı: 17 ölü

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 7 Aralık 2018 | 29 Rebiülevvel 1440 Cuma 18:05

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğusunda yer alan Beni kentinde, Müttefik Demokratik Güçler örgütü tarafından gerçekleştirilen iki farklı saldırıda 17 kişi öldü.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin (DKC) doğusunda yer alan Beni kentinde, silahlı Müttefik Demokratik Güçler örgütü tarafından gerçekleştirilen iki saldırıda 17 kişi öldürüldü.

Belediye Başkanı Nyonyi Masumbuko Bwanakana AFP'ye verdiği demeçte, Perşembe günü Beni kentinin dış mahallelerinde yer alan Mangolikene'de 12 sivilin, Paida bölgesinde de 5 sivilin öldüğünü belirtti. Saldırılar, muhalefet adayı Martin Fayulu'nun başkanlık seçimleri öncesinde, kampanyasını başlatmak için Beni kentini ziyaret etmesinden bir gün sonra gerçekleşti. Bölgede patlamalar da duyuldu.

Beni'nin konumu:

Ordu sözcüsü, Paida'daki beş cinayetin şehirdeki kışlalara düzenlenen sırasında meydana geldiğini, saldırıyı düzenleyenlerin arandığını söyledi.

Hükümet çoğu kez Müttefik Demokratik Güçerl örgütünü cinayet, soygun ve adam kaçırma ile suçluyor. Ancak bu suçlamalar kesin olarak kanıtlanmış değil.

Müttefik Demokratik Güçler adlı örgüt Müslüman savaşçılar tarafından, "Müslümanlara " olarak görülen Başkanı Yoweri Museveni'ye karşı 1989 yılında kuruldu. Örgüt, zamanla bölgedeki diğer grupları da içine aldı ve 1995'te saldırılara başladı. Süren çatışmalarda örgüt, ordusu tarafından batıya doğru yönelmeye zorlandı ve faaliyetlerinin çoğuna 'nın komşusu Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde devam etti.

Bölgede saldırılar düzenleyen grubun 15 Kasım'daki saldırısında 8 BM Barışgücü mensubu ve 12 DKC öldürülmüştü.

Kaynak: Defense Post, Mepa News

Link

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın