‘Demokrasiye katılın’ önerisine Taliban’dan cevap

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 16 Nisan 2018 | 30 Recep 1439 Pazartesi 14:02

Başkan ’nin çağrısına cevap veren , seçimlerin sahte bir süreç olduğunu belirterek, yöneticilerin Beyaz Saray tarafından atandığını iddia etti.

’da yaklaşan seçimler öncesi Başkanı Eşref Gani’nin seçimlere katılma teklifine Taliban cevap verdi.

Devlet Başkanı Gani, Taliban’ın seçimlere katılmasının için bir fırsat olduğunu söylemesinden 2 gün sonra Taliban grubu bir yayınladı.

Açıklamada yabancı güçlere karşı yürütülen mücadelenin Taliban’ın öncelikli amacı olduğu vurgulanırken, devletin ve askeri tüm kararlarının yabancı güçler tarafından alındığı savunuldu.

Seçimlerin sahte bir süreç olduğunu, kişileri zaten ve Beyaz Saray’ın seçtiğini söyleyen Taliban, halkın genel ve yerel seçimlere katılmaması gerektiğini belirtti.

Bu yılın ekim ayında yapılması planlanan genel ve yerel seçimler için Devlet Başkanı Gani, Cumartesi günü seçmen kayıt sürecini başlatmıştı. Gani, seçmen kaydının açılışının ardından yaptığı konuşmada Taliban’ın seçimlere katılma fırsatını kullanması gerektiğini söylemişti.

Hükumetin barış teklifinin ardından grubun siyasi bir hareket olarak hayatına devam etmesi gerektiğini söyleyen Gani, seçimlerin siyasi reformlar için önemli bir rolü olduğunu ve halkın savaştan yorulduğunu açıklamıştı.

Kaynak: Mepa News

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın