DEAŞ’in Kafkasya Vilayeti lideri Rüstem Asildarov çatışmada hayatını kaybetti

Fetih Medya
Haberin Tarihi: 4 Aralık 2016

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), DEAŞ’a biat eden Dağıstan merkezli bir hücre lideri olan Rustan Aselderov’un öldürüldüğünü duyurdu.

FSB’den yapılan açıklamada, “Uluslararası Cihat yanlısı DEAŞ’ın ‘Kafkasya Vilayeti’ kolunun 1981 doğumlu lideri Rustan Magomedoviç Aselderov, kendisine yakın olan dört isimle birlikte öldürüldü” denildi.

Aselderov’un öldürüldüğü polis operasyonunun Dağıstan’ın başkenti olan Mahaçkale’de düzenlendiği belirtildi. FSB’ye göre Aselderov, Aralık 2013’te Volgograd tren istasyonunda 18 kişinin ölmesine sebep olan saldırının düzenleyicilerinden biriydi.

Aselderov, Rus güvenlik servisleri tarafından Dağıstan’daki saldırı hücrelerinin faal bir üyesi olarak 2007’den beri biliniyordu. 2012’de ‘Kafkasya Emirliği’nin sorumlusu olan Aselderov 2014’teyse DEAŞ’a biat eden ilk hücre liderlerinden biri olmuştu.

Aselderov 2015’te de DEAŞ lideri Ebubekir Bağdadi tarafından ‘Kafkasya Vilayeti’ lideri olarak seçilmişti. Aselderov ABD Hazine Bakanlığı ve BM Güvenlik Konseyi’nin yaptırım listesinde yer alıyordu.

 

Bir Yorum Yazın

    • Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?