DAEŞ’ın imha ettiği Palmira eserleri Cenevre’de!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 3 Aralık 2016 | 4 Rebiülevvel 1438 Cumartesi 18:03

Geçen yıl tarafından bir süreliğine ele geçirilen tarihi Palmira antik kentindeki bazı tarihi eserler, ’nin limanında yakalandı. ’nin ettiği ’ın başkentindeki önemli tarihi kütüphaneler ve müzelerdeki birçok eser de, bir süre sonra Batı’da ortaya çıkmaya başlamıştı

İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan serbest limanda DAEŞ tarafından imha edilen antik kent Palmira’ya ait tarihi eserler ele geçirildi.

The Guardian’da yer alan haberde, limanda el konulan tarihi eserlerden üçü Palmira’dan gelmiş. Haberde ele geçirilen eserlerin beşinin de ’den geldiği tespit edildiği belirtildi. Eserlerin içinde 3. ve 4. yüzyıl arası döneme ait bir Afrodit başı ile iki hüzünlü cenaze töreni kabartması da bulunuyor.

İlgilinizi Çekebilir:  BM'ye Gazze'deki gösterilerde 'misyon bulundurma' çağrısı

Serbest limanlarda, yüksek kıymetteki mallar vergiden muaf tutularak, birkaç soruya verilen cevap sonrası geçişi serbest bırakılıyor.

Palmira Mayıs 2015’te (DAEŞ) DAEŞ tarafından işgal edilmiş, kentin pekçok tarihi eserinin yok edildiği ileri sürülmüştü. Yağmalandığı söylenen diğer eserlerin ise ülke dışına kaçırıldığı tahmin ediliyordu. DAEŞ’in tarihi eserleri sattığı düşünülüyor.

Cenevre savcısı, eserlerin çoğunluğunun üzerinden yağmacılar eşliğinde geldiğini bildirdi.

Palmira Mayıs 2015’te DAEŞ tarafından işgal edilmiş, kentin pekçok tarihi eseri yok edilmiş, yağmalanan diğerleri ise ülke dışına kaçırılarak örgüte gelir kapısı sağlanmıştı.

Fetih Medya / Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın