DAEŞ Kerkük’te 3 muhtarı öldürdü

fetih medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 5 Kasım 2018 | 27 Safer 1440 Pazartesi 20:25

DAEŞ, Irak’ın kentinde son bir ay içerisinde 3 köy muhtarını öldürdü.

Kerkük’ün güneyindeki İlçesi Kaymakamı Sebhan el-Cuburi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DAEŞ’lıların son bir ay içerisinde 3 köy muhtarını infaz ettiğini söyledi.

Muhtarların örgüt tarafından devleti temsil eden kişiler olarak görülmeleri nedeniyle alındıklarını kaydeden Cuburi, hükümete ivedi bir şekilde “muhtarların can güvenliğini sağlama” çağrısında bulundu.

Kerkük İl Meclisi Güvenlik Komisyonu Başkanı Burhan Asi de köy muhtarlarının “devleti temsil etmeleri” sebebiyle DAEŞ’ın uyuyan hücreleri tarafından hedef alındığı görüşüne katıldığını belirtti.

Kekük’ün güney bölgelerinin yaklaşık bir yıl önce DAEŞ’ın elinden alınmasına rağmen örgütün zaman zaman saldırılar düzenleyebildiğini dile getiren Asi, bunun nedeninin bölgede konuşlanan güvenlik güçlerinin yetersiz kalması ve zor coğrafi şartlar olduğunu söyledi.

Aralık ’de DAEŞ’ın Irak’taki varlığının sona erdirildiği ilan edilse de örgüte bağlı uyuyan hücreler, özellikle , Salahaddin, Enbar ve Kerkük gibi kentlerde zaman zaman düzenliyor.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının dün Kerkük’ün kuzeybatı bölgesindeki DAEŞ hedeflerine düzenlediği hava saldırısında 25 DAEŞlının öldürüldüğü belirtilmişti.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın