DAEŞ karşıtı koalisyondan ‘Suriye’de sivil kayıplar’ açıklaması

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 18 Kasım 2018 | 10 Rebiülevvel 1440 Pazar 16:13

öncülüğündeki DAEŞ karşıtı , ’nin Deyrizor vilayetine bağlı Hacin ilçesinde düzenlediği hava saldırılarında kayıpları olduğu iddialarını reddetti

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyon, Suriye’nin Deyrizor vilayetine bağlı Hacin ilçesinde düzenlediği hava saldırılarında sivil kayıplar olduğu iddialarını reddederek, bölgede başka aktörlerin de düzenlediğini açıkladı.

Birleşik Görev Gücü’nden yapılan yazılı bir açıklamada, “Birçok açık kaynak bugün yanlış olarak Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonunun Suriye Hacin’deki hava saldırılarında sivil kayıplarına neden olduğunu iddia etti.” ifadesi kullanıldı.

Koalisyonun Doğu saatiyle 16 Kasım 11:00 ile 17 Kasım akşam 04:30 arasında Hacin bölgesinde 19 hava saldırısı düzenlediği belirtilen açıklamada “Bu saldırılar DAEŞ’a karşı Orta Fırat Vadisi’nde yürütülen kara operasyonlarına destek olarak yapıldı. Birleşik Görev Gücü bu DAEŞ hedeflerini meşru hedefler olarak teyit etti ve zamanlarında bölgelerinde sivillerin bulunmadığını değerlendirdi.” ifadelerine yer verildi.

Koalisyonun saldırı sonrasında yapılan incelemelerde saldırıdan kaynaklı herhangi bir sivil kaybı tespit edilmediği öne sürülen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Birleşik Görev Gücü, Hacin bölgesinde koalisyon veya ortaklarınca yapılmayan 10 saldırı tespit etti. Bu saldırılar ne koalisyonla koordine edildi ne de koalisyon tarafından onaylandı. Birleşik Görev Gücü tüm aktörlere Fırat’ın karşı yakasından yapılan koordinasyonsuz saldırıları durdurma çağrısında bulunuyor.”

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin Deyrizor vilayetinde bir köye düzenlediği hava saldırısında aynı aileden 17 sivilin öldüğü bildirilmişti. Deyrizor’daki yerel , koalisyon güçlerinin Deyrizor’un doğu kırsalında DAEŞ’ın işgalindeki Süse beldesine bağlı Elbubedran köyüne hava saldırısı düzenlediğini bildirmişti.

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın