DEAŞ, Deyr-i Zor’u yeniden ele geçirdi

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 28 Ekim 2018 | 19 Safer 1440 Pazar 20:04

’nin (SOHR) aktardığına göre, DEAŞ, Demokratik ’nin (SDG) ilerleyişi sırasında kaybettiği Suriye’nin doğusundaki Deyr-i Zor’u yeniden ele geçirdi.

SDG güçleri 10 Eylül’de Washington’un desteğiyle sınırı yakınında bulunan Deyr-i Zor’un uç bölgelerinde başlatmıştı. SOHR’a göre SDG, çok sayıda ve kasabada ilerleme kaydetti. Ancak DEAŞ, iki haftadan uzun bir süre önce çöl bölgesindeki kum fırtınasından yararlanarak, büyük ölçekli bir karşı saldırıları başlattı.

SOHR Direktörü Rami Abdurrahman, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, Cuma gününden Pazar gününe kadar süren büyük çaplı saldırılar sırasında DEAŞ’ın, SDG’nin ilerleme kaydettiği tüm alanları geri aldığını belirtti.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen SDG’li bir komutan, AFP’ye, DEAŞ’ın geçtiğimiz 7 hafta içerisinde kaybettiği tüm alanları geri aldığını söyledi. SDG’li komutan bu durumu, DEAŞ’ın kum fırtınasından faydalanması ve bölgeye dair daha fazla bilgi sahibi olmasına bağladı.

Bununla birlikte SOHR, SDG’nin bölgeye takviye güç gönderdiğini bildirdi.

Askeri takviye ve ağır silahların önden gönderildiğini söyleyen SDG’li bir komutan, bazı birimlerin daha deneyimli ve yetenekli diğer birimlerle yer değiştireceğini ve bu takviyelerin tamamlanmasından hemen sonra yeni bir askeri operasyon başlatılacağını kaydetti.

Öte yandan DEAŞ’ın Cuma gününden bu yana 72 SDG üyesini öldürdüğünü aktaran SOHR, böylece 10 Eylül’den bu yana gerçekleştirilen operasyonda ölen SDG’li sayısının 300’ü aştığını belirtti.

öncülüğündeki DEAŞ karşıtı uluslararası , bu cephede 2 bin civarında DEAŞ üyesi olduğunu tahmin ediyor.

Koalisyon sözcüsü Albay Sean Ryan, yaptığı açıklamada, “Kum fırtınası, DEAŞ’ın karşı başlatmasına olanak sağladı. Fakat şu anda hava açık. Koalisyon, sahadaki savaşçılara hava desteği vermeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

Son iki yıldır art arda yenilgiye uğrayan DEAŞ’ın, artık yalnızca Deyr-i Zor’un uç bölgelerinde ve Humus’un doğusundaki Suriye çölünde sınırlı cephelerde kontrolü bulunuyor.


Kaynak: Şark-ul Evsat

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın