Davutoğlu El Cezire’ye konuştu: “Halep ikinci bir Grozni olmamalı”

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 22 Kasım 2016 | 22 Safer 1438 Salı 13:52

Eski Ahmet Davutoğlu, televizyonuna verdiği röportajda ’te yaşananları savaş suçu olarak niteledi, Rusya’ya insani yardım çağrısında bulundu.

Dünya Politika Konferansı’na katılmak üzere Katar’ın başkenti Doha’da bulunan eski Başbakan ve AK Parti Milletvekili Prof. Ahmet Davutoğlu, El Cezire yayın kuruluşuna bir röportaj verdi. platformu üzerinden canlı yayınlanan programda Davutoğlu, izleyicilerden gelen soruları yanıtladı.

Suriye’de Esad rejimi ve müttefiklerinin kuşatması altındaki Halep’te yaşananları değerlendiren Davutoğlu, sözlerine “Halep’in, haysiyeti için hayata tutunan kahraman halkını selamlıyorum” diye başladı. Daha önce Halep’e gitmiş biri olarak yaşananların kendisini üzdüğünü ve şoke ettiğini dile getiren Davutoğlu, Esad rejimi ve Rusya’nın saldırılarını ‘kolektif cezalandırma’ olarak niteledi.

Davutoğlu saldırıların amacının, ABD’deki geçiş sürecinde Halep’i etnik ve dini temizliğe tabi tutmak olduğunu belirtti. “Trump görevi devralmadan önce fiili bir durum yaratmak istiyolar” diyen Davutoğlu, “Bir kardeşleri olarak her zaman onlarla birlikteyiz. Bugün Halep’te sadece son hastane değil, insanlığın vicdanından geriye kalanlar da vuruldu” diye konuştu. Eski Başbakan, savaş suçu işlediğini belirttiği Rusya’ya insani yardımlara izin verme çağrısında bulunarak “Halep’te durum, en az İkinci Dünya Savaşı’nda Stalingrad’da olduğu kadar kötü” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’yla ’nin iyi ilişkilere sahip olduğunu hatırlatan Davutoğlu, “Halep ikinci bir Grozni olursa bu büyük bir hata olur. Çünkü Halep halkı bunu unutmayacaktır” dedi. mültecilere vatandaşlık verilmesi konusuna da değinen Davutoğlu, ’nin sığınmacılara kendi vatandaşları gibi davrandığını, ancak bütün ’de kaldığı takdirde Suriye’nin demografisinin değişmiş olacağını, bunun da Esad rejiminin işine yarayacağını belirtti.

İlgilinizi Çekebilir:  PYD eş başkanı Salih Müslim'den Afrin açıklaması

Donald Trump’ın ABD Başkanı seçilmesine de değinen Davutoğlu, müstakbel başkanın en önemli özelliğinin öngörülemezlik olduğunu söyledi. Öte yandan Trump’ın sert söylemlerinin görevi devraldığında değişeceğini umduğunu belirten Davutoğlu, seçim kampanyası ile başkanlık görevini yürütmenin farklı şeyler olduğunu ve Trump’ın da gerçeği göreceğini belirtti. Buna karşın Davutoğlu, ABD’de Müslümanlara kötü muamele uygulandığı takdirde buna sessiz kalmayacaklarını, ancak şu aşamada Trump’ın söylemleriyle eylemleri arasındaki farkı görmeyi beklediklerini dile getirdi.

Davutoğlu’na gelen sorulardan biri de Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara yapılan zulümle ilgiliydi. Davutoğlu, Mynamar’da kurdukları elçiliğin ve Müslümanlarla yakın işbirliği yaptığını ve demokratik dönüşümden umutlu olduğunu söyledi.

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinden de bahseden Davutoğlu, “Türkiye bir Avrupa ülkesidir. Avrupa’nın tarihi Türkiye’nin arşivlerine bakılmadan yazılamaz” diye konuştu. Eski Başbakan, Türkiye’nin Avrupa’dan PKK ve FETÖ’ye karşı gerekli desteği görmediğini de vurguladı.

Fetih Medya – Merkezi

Bir Yorum Yazın