Darbe girişiminin İncirlik Üssü soruşturmasına yetkisizlik kararı!

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 13 Kasım 2016 | 13 Safer 1438 Pazar 16:24

Cumhuriyet Başsavcılığının, Türk Silahlı Kuvvetlerinden () ihraç edilen eski 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan ’ın da arasında yer aldığı 18’i tutuklu 20 pilot hakkında girişimiyle ilgili yürüttüğü soruşturma dosyası, “yetkisizlik” kararıyla Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ’nün darbe girişimiyle ilgili İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı’nda görevli bazı askerlere yönelik soruşturma tamamlandı.

İncirlik’te darbe girişimiyle ilgili sürecin planlayıcılarından olduğu iddia edilen Bekir Ercan Van ile onun talimatları doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, ve Özel Harekat Daire Başkanlığını bombalayan savaş uçaklarına havada tanker uçakları ile yakıt ikmalinde bulundukları belirlenen filo komutanı ve pilotların da bulunduğu 20 askerle ilgili soruşturmada yetkisizlik kararı verildi.

Yetkisizlik kararıyla, onlarca ek klasörden oluşan soruşturma dosyası, darbe girişimine katılan Hava Kuvvetleri Komutanlığında görevli generaller ve subaylarla ilgili ana soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

Dosya kapsamında, 20 hakkında “Cebir ve şiddet kullanarak, Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek”, Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya Büyük Millet Meclisinin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs etmek”, “ Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” ve “FETÖ/PDY silahlı örgütü kurmak ve üyesi olmak”‘ suçlamaları yer alıyor.

İlgilinizi Çekebilir:  ABD: Irak'ın saldırısında haberdardık

“Uçaklara 10 kez yakıt ikmali yapıldı”

Yetkisizlik kararında, darbe girişimi gecesi İncirlik 10.Tanker Üs Komutanlığında yaşananlar ayrıntılarıyla anlatıldı.

Tuğgeneral Van’ın talimatıyla kaldırılan tanker uçakların, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, TBMM ve Özel Harekat Daire Başkanlığını bombalayan darbeci uçaklara 10 kez yakıt ikmali yaptığı belirtildi.

Darbe girişiminin başarılı olması halinde Adana Sıkıyönetim Komutanı olacağı ileri sürülen Van’ın, girişimin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından pilotları toplayıp, “Sorumluluk bana aittir. Size nasıl olduğunu sorarlarsa, tanker uçaklarını benim talimatımla kaldırıp havadaki uçaklara yakıt ikmali yaptığınızı ve olanları olduğu gibi anlatırsınız” dediğine yönelik tutanaklar da dosya içeriğiyle gönderildi.

FETÖ’nün darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine Bekir Ercan Van’ın üsteki Komutanlığına gidip ’ye sığınma talebinde bulunduğu iddiasına ilişkin tutanağın da dosya içinde yer aldığı öğrenildi.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın