Darbe girişimine yönelik 209 dava tamamlandı

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 21 Ekim 2018 | 12 Safer 1440 Pazar 13:57

Bakanı Abdulhamit Gül:- ‘( girişimi davaları) 289 fiili davası var ve bu davalardan 209’unu mahkemelerimiz karara bağladı. Bu, önemli bir oran’- ‘Aslolan, hukukun yerine gelmesi, adaletin tecelli etmesi. Yargı mensupları da bunun için her türlü gayreti gösteriyor’

KEMAL KARADAĞ – Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, darbe girişimine yönelik 289 davadan 209’unun tamamlandığını bildirdi.

Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, millette, kamuoyunda darbe girişiminde bulunan hainlerle ilgili kararların bir an önce verilmesi yönünde beklenti olduğunu belirtti.

Türk yargısının büyük bir fedakarlıkla görevini icra ettiğini kaydeden Gül, Fetullahçı Örgütü’ne (FETÖ) yönelik ve kovuşturmaların etkili şekilde yürütülmeye devam edildiğini vurguladı.

Darbe girişiminde yer alan kişilere ilişkin soruşturma ve kovuşturmalarda da büyük aşamalar kaydedildiğini anlatan Gül, yargılamalar sonrasında TBMM’yi bombalayan, Cumhurbaşkanı ’a suikast girişiminde bulunanlar hakkında da mahkumiyet kararları verildiğini hatırlattı.

Adalet Bakanı Gül, şöyle devam etti:

“289 fiili darbe davası var ve bu davalardan 209’unu mahkemelerimiz karara bağladı. Bu, önemli bir oran. Türk yargısı, Anayasa’ya, adalete, vicdana göre karar vermek için gayret gösteriyor. Bu süreci kendi hukukumuza, uluslararası hukuka göre sürdürüyor. Türk yargısı elinden gelen gayreti gösteriyor.”

– “Adaletin tecellisi”

Yargılamalarda delillerin değerlendirildiğine dikkati çeken Bakan Gül, soruşturma ve kovuşturmalarla yeni delillerin elde edildiğini belirtti.

“O Anayasa’yı, hukuku ortadan kaldırmak isteyen darbeciler vardı.” diyen Gül, şunları kaydetti:

, bir devletidir. Hakimler, savcılar, onların kaldırmak istedikleri Anayasa’ya göre hakkı veriyor, yargılama yapıyor. Silahla kaldırmak istedikleri Anayasa, hukuk sistemi onlara bu hakkını veriyor. Adil bir şekilde yargılama yapılıyor. Aslolan, hukukun yerine gelmesi, adaletin tecelli etmesi. Yargı mensupları da bunun için her türlü gayreti gösteriyor.”

 

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın