Dağıstan’da 18 başörtülü öğrenci gözaltında

fetih medya
Fetih Medya
Fetih Medya Haber Merkezi
⌚Haberin Tarihi: 24 Ekim 2016 | 23 Muharrem 1438 Pazartesi 14:00
Mahaçkale dil merkezinde 18 başörtülü kız gözaltına alındı.

’daki güvenlik birimlerinin Mahaçkale’deki dil merkezine gelen 18 başörtülü Müslüman öğrenciyi gözaltına aldı. Dil merkezi müdürü Alena Dzioubinski, dil merkezinin halen açılma sürecinde olduğunu bu yüzden vergi belgeleri alınmamış ve bireysel girişimcilerin kaydının tam olarak yapılamadığını söyledi.

Dzioubinski, “Tadilat çalışmaları devam ediyordu. Dersler düzenli olarak başlamadı. Müslüman kızlar kayıt yaptırma toplantısına gelmişler. Polis de onları kimliklerini belirlemek için emniyet müdürlüğüne götürdü” dedi.

Rus güvenlik kuvvetleri 18 kız öğrenci adayı ile birlikte dil merkezinde bulunun üç kişiyi ve sokakta kızların bırakılmasını isteyen bir kişiyi de merkezine götürdü.

İlgilinizi Çekebilir:  Darbeci Semih Terzi'nın İsmail Temel Paşa planı!

Gözaltına alınanların polis departmanı müdürü Murad Kurbanov’un görüştüğü, daha sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

Dağıstan’ın başkenti Mahaçkale’deki okullarda öğrenciler için özel sınıf ‘pasaportu’ oluşturuldu. Bu pasaportla, kız öğrenciler, başörtülü olup olmadığına göre tasnif ediliyorlar.

“Kafkas Knot” ajansı daha önce de ’nın çeşitli eğitim kurumlarında başörtüsü yasağı kararı alındığını duyurmuştu. Nazran şehri lisesi, Volgograd Devlet Üniversitesi ve ’daki Tıp Enstitüsü tıbbi kolej öğrencileri de bu konuda şikayetlerini belirtmişlerdi.

Fetih Medya – Haber Merkezi

Gereksizse Sil

Bir Yorum Yazın